ZAMANA DİRENEN İMGELER

YENİ ÇIKANLAR – Corpus Yayınları etiketiyle çakan İmgenin Zamanı: Sanat, Hafıza, Direniş, Gezi olayları sırasında çekilmiş ve o süreçte Delacroix’nın “Halka Yol Gösteren Özgürlük” isimli yapıtıyla özdeşleştirilen ikonik fotoğraflardan ilhamla doğdu. 

İmgenin Zamanı: Sanat, Hafıza, Direniş, zaman içinde sıçramalar ve sapmalarla ilerleyen bir izlekle direnme olgusuna ve imgenin kolektif hafızasına bakmayı amaçlıyor. Stefan Zweig’ın deyişiyle “yıldızın parladığı tarihsel anlar”ı, “zamana direnen” imgeleri ve evrenselleşmiş ikonlarda ifadesini bulan “imgelerle direnme” pratiğini konu edinen bu çalışma kapsamındaki yazılar, 2014 yılında bu kitap projesi için özel olarak sipariş edildi.

Eda Sezgin’in, kavramsal çerçevesini oluşturup editörlüğünü üstlendiği çalışmada; Emre Zeytinoğlu, Rahmi Öğdül, Barış Acar, Nazlı Pektaş, Göksel Aymaz, Özkan Agtaş, Simge Özer ve M. Nur Aktan yazılarıyla yer alıyor. “İmgenin Zamanı: Sanat Hafıza Direniş”; Pieter Bruegel, Caravaggio, Caspar David Friedrich, Jacques-Louis David, Delacroix, Ilya Repin, Picasso, Andy Warhol, Banksy ve Mona Hatoum başta olmak üzere farklı yüzyıllardan sanatçıları ve yapıtlarını bir araya getiriyor; sanatı, sokağı ve direnişi birbirine yansıyan yüzleriyle, hem zamanda hem de zamansız deneyimler olarak ele alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir