YÜZ YILIN EVİ ‘LOKUM TADINDA’

YENİ ÇIKANLAR – 1-17 Ağustos tarihleri arasında gösterimlerini gerçekleştirmek üzere Edinburgh Fringe Festivali’ne katılan Yüz Yılın Evi’ni Allan Radcliffe The Times için değerlendirdi.

Radcliffe, “Türk Tarihi âdeta lokum tadında” başlıklı eleştiri yazısında Yeşim Özsoy’un dinamik performansından, “bir düzine Fringe Festivali oyununa yetecek kadar malzeme”yi kendi süresi içinde bir araya getirdiğinden bahsediyor.

Yarı otobiyografik ve gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği oyunun metni Ferdi Çetin ve Yeşim Özsoy’a ait. Müziklerini tasarlayan ve aynı zamanda canlı performansıyla oyuna eşlik eden Kıvanç Sarıkuş’un müziğini “farz edilenin dışında”olarak değerlendiren Radcliffe, oyunun tümünde ortaya çıkan multimedya anlatım biçimini ise “alışılmadık”olarak değerlendiriyor.

Edinburgh Fringe Festivali’nde ilgiyle karşılanan ve The Guardian gazetesinin festival için özel olarak yaptığı seçkide “seyredilmesi gereken ilk 10 oyun” arasına giren Yüz Yılın Evi,17 Ağustos’a kadar festival kapsamında gösterimlere devam edecek.

Allan Radcliffe’in yazısından öne çıkanlar:

“Yeşim Özsoy tarafından yaratılan multimedya oyun bir düzine Fringe oyununa yetecek kadar malzemeyi kendi süresi içinde bir araya getiriyor.”

“Özsoy’un performansı enerjisi ve netliğiyle gelgitler yaratıyor.”

“Yeşim Özsoy’un tarih dersi bir İstanbul konağının prizmasından yansıtılıyor. Mobilyalardan süs eşyalarına kadar her şeyi canlandıran yazar-oyuncu sahnede çok katmanlı ve çok yönlü bir anlatı yaratıyor.”

Yazan: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin
Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy
Müzik ve Canlı Performans: Kıvanç Sarıkuş
Video Tasarımı: Melisa Önel
Işık Tasarımı ve Teknik Koordinasyon: Ayşe Ayter
Ses ve Işık Kumanda: Hasan Hakan Yılmaz
Proje Asistanı: Nilay Yerebasmaz
Belgesel Videosunun Katılımcıları: Yeşim Özsoy, Turan Necdet Özcan
Konak Videosunun Oyuncuları: Elif Ongan Tekçe, Sanem Öge, Emir Politi, Yaman Ceri, Kıvanç Sarıkuş
Görüntü Yönetmeni: Arda Yıldıran
Kamera Asistanları: Hasan Öztaş, Uğurcan Tüzel
Seslendirme Oyuncuları: Katayoun Momtaheni, Karin Ataoğlu, Nükhet Akkaya, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Ayşe Lebriz Berkem, Yeşim Özsoy
Teşekkürler: Cankız Şanal, Sema Özsoy, Yücel Kültür Vakfı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir