V FOR VENDETTA NE ANLATIYOR – KONUSU NEDİR – V FOR VANDETTA KİMİN ESERİ – GERÇEK Mİ – İZLE

V, Alan Moore ve David Lloyd tarafından yaratılan V for Vendetta isimli çizgiroman serilerinde yer alan bir kurgu karakterdir. Sürekli giydiği Guy Fawkes maskesi ve koyu renkli kıyafetleri ile gizemli bir anarşist devrimcidir. Moore’a göre bir amaç için dövüşen bir kahraman ya da sadece delilik yapan birisi olup olmadığına okuyucuların karar verebilmesi için aynı anda hem kötü hem de iyi bir karakter olarak tasarlanmıştır. 

V’nin kimliğinin arkaplanı neredeyse tamamen bilinmemektdir. Geçmişine dair kesin olarak bilinen tek şey, İngiltere’nin yeni faşist yönetimi olan Norsefire’ın denetiminde olan, politik tutukluların, eşcinsellerin, Yahudilerin, Pakistanlıların, Müslümanların ve muhtemelen Avrupalı olmayan tüm etnik kökenli insanların sistematik şekilde yok edildiği kamplardan bir tanesi olan “Larkhill Yerleştirme Kampı”nda bir zamanlar tutuklu olduğudur. Tutuklu iken Dr. Delia Surridge’in yönetiminde yapay bir hormonun test edildiği tıbbi deneyin deneklerinden biridir. Kampın yöneticisi Lewis Prothero’dur ve bir pedofolik olan Peder Lilliman da tesiste “ruhani destek” için görevlendirilmiş bir din adamıdır. Yapay hormonun denediği hemen hemen tüm denekler korkunç şekilde ölmektedir. Tek istisna “beş numaralı odadaki adam” dır ( “V”, Romen rakamı olarak beş sayısını temsil eder). Bu süreçte, V çok sınırlı şekilde yan hücresindeki tutuklu ile tek yönlü bir iletişim içindedir; Valerie Page, lezbiyen olduğu için “dört numaralı odada” tutulan eski bir oyuncudur ve otobiyografisini tuvalet kağıdına yazıp, ortak duvarlarındaki bir delikten “V” ile paylaşmaktadır.

Fiziksel olarak herhangi bir kusuru olmamasına karşın, Surridge deneyin bir sonucu olarak zihinsel sapmalar gösterdiğinii söylemiştir. Davranışları kamp yöneticilerine ve doktorlarına çarpık bir mantığın ürünü olarak gelmektedir. Deneylerin bazı getirileri de olmuştur: refleksleri olimpik atletler seviyesine çıkmış, hızı ve özellikle akıl kapasitesi artmıştır (çizgiromanda sürekli gösterildiği üzere V, patlayıcılar, dövüş sanatları, filozofi, edebiyat, politika, bilgisayar korsanlığı ve kimya gibi dallarda dahi seviyesindedir).

Zaman içinde, mahkumun kamp görevlileri için gül (violet carson türü) ve ekin yetiştirmesine izin verilir. Bunun üzerine mahkûm amonyak bazlı gübre fazlalarını hücresine götürmeye başlar ve hücresinin tabanına garip desenler halinde yayar. Daha sonra bahçelerden yağ çözücü (solventi) toplar. Gizli olarak bu iki bileşenden zehirli hardal gazı ve napalm yapmayı başarır. Fırtınalı bir gecede, (5 Kasım günü) el yapımı napalm bombasını patlatır ve hücresinden kaçar. Kampın büyük bölümü alevler içinde kalır ve hücreyi incelemeye gelen pek çok gardiyan hardal gazı yüzünden ölür. Kısa süre içinde kamp boşaltılır ve ardından kapatılır. Yeni kimliği olan “V” ‘ye bürünerek Guy Fawkes maskesi ve kıyafeti edinir. V, sonraki beş yıl boyuca Norsefire hükümetinden alacağı intikamı planlayarak geçirir ve kendine “Gölge Galerisi” dediği bir üs yapar. Larkhill’in hayatta kalan son 40 görevlisini de hepsine kaza süsü vererek öldürür. Kendi üstünde yapılan deneylerin asıl sorumluları olan Prothero, Lilliman ve Surridge’i en sona bırakır. İçlerinden sadece Surridge’i uykusunda, zehir enjekte ederek acısız şekilde öldürür.

Çizgiromanın 2006 tarihli uyarlamasında V rolünü Hugo Weaving oynamıştır. Filmde V için anarşist bir teröristten daha çok karizmatik bir özgürlük savaşçısı portresi çizilmiştir. Ayrıca çizgiromana zıt olarak hükümet ile işbirliği yapanlara karşı çizgiromandaki kadar acımazsız değildir.

Fimin doruk noktalarında V, Evey’e aşık olduğunu itiraf eder. Orijinal hikâyede bahsedilmeyen Count of Monte Cristo ve The Phantom of the Opera’dan esinlenmeler ve etkileşimler filmin güçlü bileşenleridir. V’nin eylemleri öncesindeki hikâye de değişiktir. Güçleri hormon deneyinin etkisi sonucu değil, biyolojik silah araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Karakterin biyografisine eklenen bir diğer öğe de, Larkhill’den kaçışının öncesindeki hayatına dair geçmişini tamamen unuttuğudur. Böylelikle “herkes” kişiliğine daha uyumlu hale gelmiştir. Finch Surridge’in günlüğünü bulduğunda kopartılmış herhangi bir sayfa görülmez.

Sinema uyarlaması

Çizgiromandaki gibi onlarca kişiyi kaygı duymadan öldürmesine rağmen, filmde sadece planlarına tehdit oluşturan ve intikam almak istediği kişileri öldürür. Film boyunca sadece İngiltere Merkez Adalet Sarayını ve Parlamento’yu yok eder.

V’nin ileri seviyede yanıklara maruz kaldığı gösterilir, çizgiromanda ise Larkhill’den yara almadan kaçtığı anlatılır (yine de Dr. Surridge V’yi “çirkin” olarak tanımlar). Tanımlamalarında ise V’nin gözleri hakkında “değişik” kelimesini kullanır.

Filmin sonunda, Creedy ve adamları V’yi otomatik silahlar ile vurur, çizgiromanda ise Finch vurmaktadır. V kendisine ateş edildiğinde tepki vermez, askerlerin şarjörleri bittiğinde ise V saldırır ve hepsini bıçakları ile öldürerek Peter Creedy’nin boynunu kırar. Sahnenin sonunda ise V’nin kalın bir zırh giydiği görülür, ancak V’yi bazı kurşunlar yine de ağır şekilde yaralamıştır.

V, Evey’in kollarında ölür. Evey, V’yi Dowing Street yerine Parlemanto binasının altında patlayacak olan metro vagonuna patlayıcılar ve güller arasına koyar.

Çizgiromanın tersine, Evey V rolünü üstlenmez.

Kaynak: wikipedia

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir