Uluslararası Antalya Film Festivali’nden Ferzan Özpetek ve Cem Yılmaz’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü

YENİ ÇIKANLAR – Bu yıl 29 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali programı açıklandı. 55 filmlik zengin bir programla 55. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanan festivalde dünyanın kalbindeki yönetmen Ferzan Özpetek ve sinemada 20. yılını kutlayan Cem Yılmaz’a ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verilecek.

Festival’in açılışı Oscarlı İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin de katılacağı “Everybody Knows / Herkes Biliyor” filminin Türkiye Prömiyeri’yle yapılacak. Bu yılki Onur Ödülleri ise Macaristanlı usta yönetmen Bela Tarr, Itır Esen ve Ömer Vargı’ya takdim edilecek. Gelecek yıldan itibaren festivalde Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri de verilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl 55’incisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali programı, Festival Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür Ve Turzim Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Artistik Direktör Mirsad Purivatra, Sanat Direktörü Mike Downey ve Film Forum Direktörü Zeynep Atakan’ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

29 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında 55 filmin yer aldığı zengin bir programla 55. kez sinemaseverleri selamlamaya hazırlanan sürprizlerle dolu festival programında dünyanın kalbindeki yönetmen Ferzan Özpetek ile bu yıl sinemada 20. yılını kutlayan Cem Yılmaz’a ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ takdim edilecek.

Bu yılki Onur Ödülleri’nin Macaristanlı usta yönetmen Bela Tarr, Itır Esen ve Ömer Vargı’ya verileceği festival, iki Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin de katılacağı ‘Everbody Knows/Herkes Biliyor’ filmimin Türkiye prömiyeriyle açılacak.

Türk sinemasına önemli katkılarda bulunan Antalya Film Forum, 4 yıldır olduğu gibi bu yıl da foruma seçilen 50 ulusal projenin yapımcı ve yönetmenlerini dünya profesyonelleriyle buluşturmaya devam edecek. Bu yıldan başlayarak festival programına eklenen ‘Türkiye Panoraması’ bölümünde ise temelleri Forum’da atılan, çoğu ulusal ve uluslararası film festivallerine seçilmiş; ödül almış Türk filmleri olmak üzere Türkiye yapımı filmler gösterilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir