Türkiye’de en çok hangi tür filmler izleniyor?

Sinemasal Kültür Merkezi Başkanı Galip Gültekin, geçen yılın Türk sineması açısından çok verimli geçtiğini belirterek, sektör hasılatlarının, son yılların en iyi rakamlarına ulaştığını ifade etti.

Bu yıl 100. yaşını kutlayacak olan Türk sineması, yeni yaşına rekorlarla girecek gibi görünüyor.  Sinemasal Kültür Merkezi Başkanı Galip Gültekin, 2013’te vizyona giren Cem Yılmaz’ın sahne gösterilerinden derlenen “CM101MMXI Fundamentals”, “Düğün Dernek”, “Kelebeğin Rüyası”, “Celal ile Ceren”, “Benim Dünyam” ve “Hükümet Kadın” gibi 12 yapımın, 1 milyon izleyici sınırını aştığını hatırlattı.

Beş filmin ise 2 milyondan fazla seyirci tarafından görüldüğünü vurgulayan Gültekin, ancak gişe rakamlarıyla en dikkat çeken yapımın “Düğün Dernek” olduğuna işaret etti.

TÜRKİYE’DE KAÇ TİP SEYİRCİ VAR?

Gültekin, beyazperdede, yüksek bütçeli ve dünyanın ilgisini çeken yabancı yapımların yerine, yerli filmlerin bu kadar çok ilgi görmesinin iki sebebe bağlanabileceğini belirterek, “2013’te en çok izlenen ve rekor rakamlara ulaşmamızı sağlayan filmlere ve izlenme oranlarına baktığımızda, Türkiye’de iki tip seyirci var. En çok izlenilen yapımlara baktığımızda Kelebeğin Rüyası, Celal ile Ceren, Selam ve Hükümet Kadın filmleri karşımıza çıkıyor. İzleyici, özellikle en çok komedi türündeki filmleri ve dram, aşk temalı eserleri seviyor” diye konuştu.

Bu yıl da beyazperdeye gelecek yerli yapımların sayılarının çok fazla olduğuna değinen Gültekin, geçen yıllarda sinemaseverlerin büyük ilgisiyle karşılaşmış Recep İvedik ve Eyvah Eyvah gibi filmlerin milyonlarca izleyici tarafından ilgi görmesini beklediklerini bildirdi.

Türk filmlerinin ve dizilerinin, Türkiye’deki sinema dinamiğinin yanı sıra tüm dünyada da büyük beğeni çektiğine işaret eden Gültekin, “2005 yılındaki 11 milyonluk yerli izleyici kitlesi bugün 28 milyonlara çıktı. Kısa zaman içinde önemli oranda artan bir kitle var. Bu da toplumumuzun sanata ve sinemaya verdiği değeri gösteriyor. Bu ortaya çıkan sonuç, yapımcılar olarak bizi hem mutlu ediyor hem de çok duygulandırıyor” ifadesini kullandı.

“+18’E DESTEK VERİLMEMESİ OLUMLU BİR KARAR”

Gültekin, Kültür ve Turizm Bakanlığının Sinema Filmlerinin Desteklenmesi Yönetmeliği’ndeki değişiklikle, bundan böyle “+18 ibareli” filmlere maddi destek sağlanmaması yönündeki kararıyla ilgili ise “Türk sinemasının, bakanlığın bu uygulamasından etkileneceğini sanmıyorum. Bakanlık bu konudaki gerekli titizlikleri her zaman gösteriyor. Olumlu yönde bir karar alındığı düşüncesindeyim” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir