TUDEM’İN YENİ ÇIKAN KİTAPLARI

YENİ ÇIKANLAR – Tudem 2020 yılının yeni çıkan kitaplarını paylaştı. 

Kitapların tanıtımlarından:

Kaouther Adimi’nin yeni kitabı Cebimdeki Taşlar,  başkent Cezayir ile Paris arasında, iki farklı kültürün ortasında ait olduğu yeri bulmaya çabalayan genç bir kadının hüzün ve mizahla harmanlanmış öyküsünü anlatıyor. Yazar bu yapıtıyla, geleneksel toplumun kadına, evliliğe bakış açısını, çocukluktan itibaren bedenler ve zihinler üzerinde kurduğu baskıyı, silinmesi zor izleri ve korkuları görünür kılarak deyim yerindeyse cebindeki tüm taşları döküyor.

Kilden Ayaklar
Yazan: Terry Pratchett
Türkçeleştiren: Niran Elçi
384 sayfa / Roman

Sör Terry Pratchett’ın kaleme aldığı ”Diskdünya” serisinin ilk kez Türkçeye çevrilen yeni kitabı Kilden Ayaklar, baştan sona macera, kovalamaca, gizem ve elbette mizah dolu; o pek zeki, çokbilmiş ünlü dedektifin serüvenlerine biraz selam biraz hiciv ekleyen, kusursuz bir ”katil kim” romanı. Havada asılı kalan soruları, en çetrefilli polisiye filmleri aratmayan yöntemlerle çözme yoluna giden bu esrarengiz kitap, Diskdünya’nın fantastik evrenine âdeta adalet dağıtıyor.

Yok Şehir
Yazan: Ricardo Piglia
Türkçeleştiren: Pınar Savaş
148 sayfa / Roman

Arjantin edebiyatının keskin kalemlerinden Ricardo Piglia’nın fütürist polisiyesi Yok Şehir, totaliter sistemlerin hasıraltı ettiği toplumsal travmayı dile dökmenin olanaklarını araştıran, ezber bozan bir roman. Sözcüklere, hikâyelere ve anlatıcının konumuna dair derin bir anlam sorgusuna dönüşen bu merak uyandırıcı kitap, topyekûn resmî tarih anlatısının karşısına bedenin, öznelliğin ve parçalı gerçekliklerin hakikatini koyuyor.

Kumdan Sokaklar
Yazan ve resimleyen: Paco Roca
Türkçeleştiren: Pınar Savaş
96 sayfa / Grafik Roman

Paco Roca’nın imzasını taşıyan Kumdan Sokaklar, birbirinden ilginç yaşam öykülerini gerçekliğin sınırında kesiştiren, baş döndürücü bir grafik roman. Kitapseverleri, yanlış sokağa sapan genç bir adamın peşi sıra absürd olayların cereyan ettiği sürreal bir dünyayla buluşturan bu sarsıcı eser; kurduğu metinlerarası bağlarla Borges’ten Kafka’ya, Melville’den Poe’ya büyük ustalara selam gönderiyor.

Ben Bir Kitapsavarım
Yazan: Ingrid Chabbert
Resimleyen: Guridi
Türkçeleştiren: Aslı Candaş
44 sayfa / Resimli Kitap

Fransız yazar Ingrid Chabbert ile İspanyol ressam Guridi’nin ortak imzasını taşıyan Ben Bir Kitapsavarım, okumaya hiç şans vermeyen ve kitaplara önyargılı yaklaşan çocukları sözcüklerin renkli dünyasıyla buluşturan mucizevi bir kitap. Mizahi anlatımı ve farklı tekniklerden beslenen karikatür tadındaki resimleriyle herkesi okumaya heveslendiren bu sevimli öykü, kitapsavar bir çocuğun bir kitapsevere dönüşme serüvenini, etkileyici ve esprili bir dille aktarıyor.

Uçan Dede
Yazanlar: Aytül Akal, Mavisel Yener
Resimleyen: Gamze Erdoğan
32 sayfa /Resimli Kitap

Çocuk yazınımızın üretken kalemlerinden Aytül Akal ile Mavisel Yener’in ortak imzasını taşıyan Uçan Dede, saçı ak kalbi pak bir dedenin yaşama sıkı sıkıya sarılma hikâyesini anlatıyor. Gamze Erdoğan’ın neşeli resimleriyle çizgi film tadında bir görsel okuma deneyimi yaşatan bu renkli kitap, yaşlıların toplumdaki yeri ve onlara karşı gösterilen saygı ve sevgi üzerine uzun uzun düşündürüyor.

Babama Kamera Vermeyin
Yazan: Pelin Güneş
Resimleyen: Gözde Eyce
112 sayfa / Öykü

Çocuklara ”hayal kurma dersleri” veren yazar Pelin Güneş’in ödüllü eseri Babama Kamera Vermeyin, genç illüstratör Gözde Eyce’nin neşeli çizimleri ve gözden geçirilmiş baskısıyla yeniden raflara giriyor. Teknoloji bağımlılığı, enflasyon gibi günceli yakalayan evrensel meseleleri ince bir mizahla işleyen on öykünün yer aldığı bu ele avuca sığmaz kitap, yetişkin dünyasını anlamaya çalışan çocukların başından geçen komik ve düşündürücü olayları konu ediniyor.

Bilge Köpek Mutfakta (SEN de OKU)
Yazan: Meg Rosoff
Resimleyenler: Grace Easton, David Shephard
Türkçeleştiren: Emili İlemre
112 sayfa / Roman

Yazar Meg Rosoff’un imzasını taşıyan Bilge Köpek Mutfakta, Tudem’in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonundaki yerini alıyor!
Doğal yaşam döngüsü, sağlıklı beslenme, bilinçli tüketim gibi güncel konulara dikkat çeken bu eğlenceli roman, tüm engellemelere ve önyargılara karşın hayal etmenin ve bu uğurda her şeyi göze almanın insan hayatına kattığı manevi gücü gözler önüne seriyor.

Kış Ülkesi Çocukları
Yazan: Ferda İzbudak Akıncı
Resimleyen: Zülal Öztürk
192 sayfa / Roman

Ferda İzbudak Akıncı’nın düşlerinden kopan Kış Ülkesi Çocukları, Kuzey Kutbu’na yakın hayali bir ülkede geçen, gerçeküstü bir serüvenin kapılarını aralıyor. Merak duygusunu diri tutan olay örgüsü ve düşle gerçeği yarıştıran sürükleyici hikâyesiyle Bilgi Çağı çocuklarına yeni ufuklar sunan bu bilimkurgu romanı, insan eliyle yaratılan teknolojinin hangi amaçlarla geliştirilebileceğini olağanüstü bir ütopik yaklaşımla ele alıyor.

Masal Dolu Anadolu
Yazan: Koray Avcı Çakman
Resimleyen: Elif Deneç
88 sayfa / Öykü-Şiir

Koray Avcı Çakman’ın yazıp, Elif Deneç’in resimlediği Masal Dolu Anadolu, yurdumuzun zengin sözlü anlatı geleneğini şiir diliyle harmanlıyor; Kaf Dağı’nın ardındaki nice masal kahramanını gün yüzüne çıkararak, çocuklarla tanıştırıyor. Geçmişten aldığı ilhamı geleceğe nakşetme hevesiyle dört başı mamur bir anlatıcıya dönüşen yazar, Anadolu’nun bağrında şekillenen masallara yenilerini ekleyerek insanlığın en kadim düşlerinden kırkyama masallar örüyor.

Sokak Kuşu – Uçurtmanın Gözleri
Yazan: Ferda İzbudak Akıncı
Resimleyen: Bülent Gültek
64 sayfa / Öykü

Ferda İzbudak Akıncı’nın özgürlüğün değerini duyumsatan incelikli öyküleri Sokak Kuşu – Uçurtmanın Gözleri, yenilenen kapak resmi ve sayfa tasarımıyla tekrar kitapseverlerin karşısına çıkıyor. Hayal gücünün sınırsızlığı üzerine şiir tadında iki öykünün yer aldığı bu naif eser, çocuklara kendini tanıma ve empati kurma yetilerini geliştirmeleri için yeni keşifler sunarken, koşulsuz sevginin mutlak fedakârlıktan geçtiğini hatırlatıyor.

Spor Gezginleri – 2 Kayıp Zar
Yazan: Alper Akal
Resimleyen: Gökçe Yavaş Önal
168 sayfa / Roman

Genç yazar Alper Akal’ın spor etkinlikleri ile genel kültür bilgilerini harmanlayan macera serisi ”Spor Gezginleri”, gizemin ve merak duygusunun doruk noktasına tırmandığı ikinci kitap Kayıp Zar ile serüvene kaldığı yerden devam ediyor. Zamanı ve mekânı tersyüz ederek inanılmaz yolculuklara kapı aralayan bu sürükleyici kitap, kültürlerarası iletişimin ve etkileşimin önemini vurgulayarak farklılıkları yüceltiyor.

Tek Başıma Okumaktan Korkuyorum
Yazan: Olivier de Solminihac
Resimleyen: Juliette Baily
Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu
72 sayfa / Roman

Çocukların kırılgan dünyasını olağanüstü bir incelikle yansıtan Fransız yazar Olivier de Solminihac, Tek Başıma Okumaktan Korkuyorum’da, kalın kitaplardan, uzun paragraflardan, zor kelimelerden (ve zürafalardan) çekinen ufaklıklara korkularının yersiz olduğunu gösteriyor. Keşiflerle dolu bir kendini tanıma ve gerçekleştirme hikâyesi anlatan bu sevimli roman, kitapla baş başa kalmanın, okurun zihnini özgürleştireceğine ve bireyi olgunlaştıracağına vurgu yapıyor.

Tuna’nın Büyülü Gemisi
Yazan: Miyase Sertbarut
Resimleyen: Gül Sarı
80 sayfa / Öykü

Miyase Sertbarut’un, düşleri engin denizlerde yüzdürdüğü ödüllü öyküsü Tuna’nın Büyülü Gemisi, Gül Sarı’nın incelikli resimleri ve gözden geçirilmiş baskısıyla yeniden okurla buluşuyor. Yoksulluk, işsizlik, göç, ailesizlik gibi çocukların dünyasını altüst edebilecek önemli toplumsal olgulara değinerek gerçekçi bir anlatı sunan bu umut tazeleyici kitap, hayatın getirdiği zorlukların üstesinden gelebilmek için hayal etmenin önemini vurguluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir