TONYA OSCAR’I HAK EDİYOR!

YENİ ÇIKANLAR – Margot Robbie ve Allison Janney’i Oscar adaylığına taşıyan, Üçlü Axel atlayışını yapan ilk kadın olan ABD’li patenci Tonya Harding’in “başarısızlık” öyküsünü anlatan I, Tonya (Ben, Tonya) vizyona girdi.

Emre Balcı  emre.blc35@gmail.com

Margot Robbie’nin buz pateni tarihine yarattığı skandallar ile geçmiş olan Tonya Harding’i canlandırdığı ve kendisini Oscar adaylığına götüren son filmi I, Tonya, bir sporcunun başarılarından çok başarısızlığına ön plana çıkarmasıyla türdeşi olan filmlerin önüne geçiyor.

Film tipik bir gerçek olayın belgesel olarak aktarılması gibi başlıyor olsa da geçmişe yönelik anlatımlarla farklılaşmayı başarıyor. Tonya’nın etrafındaki insanlarla ilişkileri, özellikle annesi ve eşiyle olan ilişkinin hayatına nasıl yön verdiğini ve geleceğini nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor. Sevgiden mahrum kalmış bir çocuk olarak büyüyen Tonya aslında istediği şey, oldukça basit ve masum bir şekilde sevgi. Aradığı sevgi için şiddeti bile normalleştirip kabullenebiliyor. Bu noktada işin içine biraz orta sınıf eğitimsiz aile yapısı giriyor. Yalnızca Amerika’da değil dünyanın pek çok yerinde orta sınıf eğitimsiz ailelerin temel sorunu çocuklara yönelik gösterilemeyen sevgi ve maddi sıkıntıların yansıması.  Tonya da tam olarak bu durumu yaşıyor. Annesinden aradığı sevgiyi asla bulamıyor.

Nitekim Allison Janney harika performansı ile bunu çok iyi şekilde özetliyor. Sevgi veya nefret öğelerinden çok soğukkanlı davranışları ve çıkarcılığını gösterebiliyor. Çünkü kendisi film boyunca duygularını ve hislerini izleyiciye yansıtmıyor. Yalnızca sor ve acımasız bir anne profili çiziyor ki bunu oldukça iyi bir şekilde yapıyor. Filmin sonunda Tonya’nın gerçek annesini gördüğümüzde de bu performansın abartısız olduğu açığa çıkıyor. Bu bağlamda kendisinin Oscar adayı olması şaşırtıcı değil, hatta film içerisinde de kendisi zaman zaman Margot Robbie’yi geride bırakabiliyor.

Filmin ise asıl odaklandığı noktalardan birisi Tonya’nın geçmişten gelen sorunları ve buna çözüm arayışındaki yaşadıkları. Aradığı sevgiyi başlangıçta eşinde bulmak istese de bu konuda pek başarılı olamıyor; her ne kadar bu noktada şiddeti bile meşrulaştırmayı göze alsa da bir şey değişmiyor. Olimpiyat madalyasına olan takıntısı ve hırsı da hiç şüphesiz bu sayede açıklanabilir çünkü Tonya’nın aradığı tek şey aslında sevgi. Eğer madalyayı kazanabilirse halkın onu sevebileceğini düşünüyor. Bu da tüm hırsını açıklayabiliyor.

NE KADAR YETENEKLİ OLSA DA…

Spor dünyasının ironik yönü de bir sporcunun sadece yeteneği ile başarılı olamayacağı şeklinde altı çizilerek veriliyor. Öyle ki  Tonya her ne kadar yetenekli olsa da örnek olmayan yaşantısı ve çizdiği zerafetten uzak profil, iyi sporcu imajını yansıtmadığı için hak ettiği puanları asla alamıyor.

Margot Robbie, kariyerinin en iyi performanslarından birisini sergileyerek Tonya Harding’in yaşantısını ve duygularını mükemmel bir şekilde beyazperdeye yansıtıyor ve Oscar’da ödül almayı hak ettiğini kanıtlıyor. Aynı şekilde yönetmen Craig Gillespie’de kariyerinin en iyi filmine imza atmış. Yakaladığı kamera açıları ve sahne geçişleri ile yarattığı atmosfer oldukça başarılı. İzleyici sıkmadan mizah öğelerini, eleştirel bir formatta yerinde kullanarak aktarabiliyor.

Sonuç olarak I, Tonya izlenmeyi hak eden spor temalı filmlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Diğer filmler gibi de hikaye kahramanın masum göstermemesi ve onu eleştirmesi de bir diğer dikkat çekici noktayı oluşturuyor.

Emre Balcı hakkında

1995 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında okumayı öğrendi ve o günden sonra kitaplarla bağı hiç kopmadı. İlköğretiminin sonrasında Mecidiyeköy Anadolu Lisesi'nde okudu. Sinemaya karşı duyduğu ilgi özellikle Alfred Hitchcock’ın Arka Pencere filmiyle tanışmasıyla daha da arttı. Caz ve klasik müziğe olan sevgisi sayesindeyse çello ile tanıştı. Emre Balcı, halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor.

Emre Balcı tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir