TİYATRONUN USTALARINDAN ZAMANSIZ BİR DİSTOPYA: 1984

YENİ ÇIKANLAR – Perdeci Oyuncuları ve AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “1984 (Büyük Gözaltı)” tiyatro seyircisini, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın usta yorumlarıyla George Orwell’in zamansız distopyasına götürüyor. Taner Barlas’ın kurguladığı, Rutkay Aziz’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve ikilinin aynı zamanda usta oyunculuklarını sergiledikleri “1984 (Büyük Gözaltı)”, 25 Aralık Salı akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 27 Aralık Perşembe akşamı ise artısahne Mecidiyeköy’de sahnelenecek.

George Orwell’in kült romanı “1984”ten Robert Owens, Wilton E. Hall ve William A.Miles’ın uyarladığı “1984 (Büyük Gözaltı)”, Orwell’in distopyasını ve buna rağmen sahip olduğu umudu tiyatro izleyicisiyle buluşturuyor. “1984 (Büyük Gözaltı)”, romanda sergilenen ve adeta bir  “büyük gözaltı” olan toplum düzenini sahneye taşıyor. Artun Özsemerciyan, Celal Üster ve Nuran Akgören’in roman ve oyun çevirilerinden yararlanarak Taner Barlas’ın kurguladığı oyun, Rutkay Aziz’in yönetmenliğinde sahneleniyor.

“1984 (Büyük Gözaltı)”da Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levent Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Uçurtma ve Hüseyin Demir birlikte rol alıyor. Oyundaki videoda yer alan oyuncular ise Ali Gül, Ezgi Erdilek, Aykut İşpir, Gülşah Kıray Barlas, Bekir Akbaş ve Özgür Can Akbaş. Dekor ve kostüm tasarımını Metin Deniz’in, müziklerini Cahit Berkay’ın, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in hazırladığı oyunun reji asistanlığını ise Andaç Sayın üstleniyor.

Psikanalist ve sosyolog Erich Fromm edebiyat tarihinin en önemli distopya romanlarından biri olan “1984”ü, “Bir ruh halinin dile getirilmesinin yanında bir uyarı niteliğindedir.” diye anlatır. Fromm’a göre, hâlâ umudu olan ve toplumu uyarmak, uyandırmak isteyen George Orwell’in kült romanı, “bu umudun ancak, bugün tüm insanların karşı karşıya oldukları tehlikenin, bireyselliği, aşkı, eleştirel düşünceyi tümden yitireceği gibi bunun ayırdına bile varamayacak bir otomatlar toplumu olup çıkma tehlikesinin farkına vararak kavranabileceğini öğretir.”

İki perdelik “1984 (Büyük Gözaltı)” oyunu, 25 Aralık 2018 Salı akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 27 Aralık 2018 Perşembe akşamı ise artısahne Mecidiyeköy’de sahnelenecek. Başlama saati 20.30 olan oyunların biletleri, Biletix’ten ve salonların gişelerinden temin edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir