THE WITCHER SERİSİ KAÇ KİTAPTAN OLUŞUYOR? ANDRZEJ SAPKOWSKI KİMDİR?

YENİ ÇIKANLAR – Witcher, Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski tarafından yazılan, Rivia’lı Cadı Geralt hakkında bir dizi kısa öykü ve roman serisinden oluşuyor. Seri orijinalinden Türkçe’ye Regaip Minareci tarafından çeviriliyor.  

Sapkowski’nin kitaplarında cadı, eğitim ve beden değişimi ile ölümcül canavarlarla savaşmak için genç yaşta doğaüstü yetenekler geliştiren canavar avcıları konumunda bulunuyor. Kitaplar, karşılaştığı yoğun ilgiyle bir filme, televizyon dizisine, video oyunlarına ve bir dizi çizgi roman serisine uyarlanmıştır. Roman dizileri Witcher Saga olarak biliniyor. Kısa öyküler ve romanlar İngilizce de dahil olmak üzere birçok dile çevriliyor.

İlk kitabı 1993’te edebiyat dünyasına giren The Witcher, 2018 yılında Türkiye’de 4 kitaplık seri olarak Pegasus Yayınları’ndan piyasaya sunuluyor.

Seride Yer Alan Kitaplar;

Son Dilek
Kader Kılıcı
Elflerin Kanı
Nefret Çağı

Hikâyelerin Arka Planı

Seri boyunca olaylar binlerce yıl önce elfler tarafından yerleşilmiş olan Kıta üzerinde gerçekleşiyor. Elfler Kıta’ya geldiklerinde cüceler ile karşılaşıyorlar ve bu şekilde elfler ve cüceler arasında bir savaş dönemine giriliyor. Savaştan sonra cüceler dağlara çekiliyor, elfler de ovalara ve ormanlara yerleşiyor. Kolonist insan grupların Kıta’ya gelişi ise, hikâyelerdeki olaylardan yaklaşık beş yüz yıl önce bir dizi savaşı ateşleyerek oluyor. Gerçekleşen bu savaşlarda insanlar galip geliyor ve hakîmiyetlerini kuruyorlar. Bu andan sonra ikinci sınıf vatandaş olarak kabul edilen insan olmayan ırklar, genellikle insan yerleşimlerindeki küçük gettolarda yaşıyorlar. Gettolarda yaşamayanlar da henüz insanlar tarafından yerleşke olarak görülmeyen vahşi bölgelerde hayatlarını geçiriyorlar. Kıta’daki diğer ırklar olarak kurt adamlar ve vampirler ise Kürelerin Birleşmesi olarak bilinen büyülü bir olaydan sonra ortaya çıkıyor.

Andrzej Sapkowski kimdir?

21 Haziran 1948’de doğan Andrzej Sapkowski, Polonyalı fantezi yazarıdır. Sapkowski ekonomi okudu ve yazarlığa başlamadan önce bir dış ticaret şirketinde kıdemli satış temsilcisi olarak çalıştı. İlk kısa öyküsü The Witcher (Wiedźmin), Polonya’nın önde gelen fantezi edebi dergisi Fantastyka’da, 1986’da yayınlandı ve hem okuyucu hem de eleştirmenlere göre muazzam derecede başarılı oldu.

The Witcher Serisi-4 Kitap Takım – Andrzej Sapkowski

İngiltere için Tolkien, Amerika için George r. R. Martin neyse Doğu Avrupa için Sapkowski odur. 

Rivyalı geralt bir Witcher’dır. Henüz küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar. 

Onun dünyasında peri masalları hiç de saf değildir. Pamuk prenses bir haydut çetesinin başındadır. Güzel ve Çirkin’deki roller çok farklıdır. Üç dilek hakkı sunan cinlerle karşılaşmak bile istemezsiniz.

Masumların savunucusu geralt, kızları canavara dönüşmüş ensest krallarla, intikam hırsıyla yanan cinlerle, âşık vampirlerle ve daha nicesiyle karşılaşıyor. Hepsi çok tehlikeli ve hiçbiri göründüğü gibi değil.

Kader Kılıcı 

The Witcher Serisi 2 

Rivyalı geralt bir witcher’dır. Daha küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar. 

Bir witcher’ın hayatı kolay değildir. Yaptığı iş gereği boğazına kadar pisliğe batıp tüm şehri tehdit eden ölümcül canavarların peşine düşer, denizkızlarını ikna etmeye çalışır. Asıl meselenin ejderhayı öldürmek değil hazinesinin nasıl paylaşılacağı olan bir maceraya gönülsüzce katılmak, insanların mı yoksa kadim türlerin mi daha büyük canavarlar olduğuna karar vermek zorunda kalır. Sihirbazlar, prensler, canavarlar, derebeyleri, rahipler, ozanlar ve her türden canavar bu topraklarda yaşar, hayatta kalmak için savaşır, sever ve nefret eder. Hepsinin arasında ise rivyalı geralt tek başına yürür. 

Elflerin Kanı

 The Witcher Serisi 3 

 Rivyalı geralt, witcher serisinin ilk romanıyla  Geri döndü ve bu sefer dünyanın kaderini  Ellerinde tutuyor. 

“Ben witcher’ım. Yapay olarak yaratılmış bir mutant. Para karşılığında canavar öldürürüm. Anne babaları bedelini öderlerse çocukları korurum. Parasını nilfgaardlı anne babalar öderlerse nilfgaardlı çocukları da korurum. Dünya harap olsa bile -ki bunu hiç sanmıyorum- bir canavar beni öldürünceye kadar bu dünyanın harabeleri üzerinde canavar öldürmeyi sürdürürüm. Bu benim yazgım.”

Yüzyıldan fazla bir süredir insanlar, cüceler ve elfler barış içinde yaşıyordu. Ancak zaman değişti. Barış sona erdi ve farklı ırklar tekrar savaşmaya başladı. Hem birbirlerine karşı hem de kendi aralarında. Cüceler hısımlarını öldürüyor, elfler de insanları ve insanlarla dostluk kuran elfleri.

Bu çalkantılı çağda kâhinlerin beklediği bir çocuk doğar. Cintra aslanı kraliçe calanthe’nin torunu ciri’nin garip güçleri ve daha da garip bir kaderi vardır. Kehanetler onu “alev” diye niteliyor, iyi veya kötü dünyayı değiştirecek kişi olarak.

Nefret Çaği

The Witcher Serisi 4

 Rivyalı Geralt, kendisini büyücülerin karşısında ve korkunç bir savaşın ortasında buluyor.

 “Yapamam… Onu yazgısına teslim edemem. Yapayalnız o şimdi… Oysa hiç yalnız kalmamalı, Dandelion. Sen bunu anlayamazsın. Kimse anlayamaz ama ben anlıyorum. Eğer yalnız kalırsa, bir zamanlar… Bir zamanlar benim başıma gelenleri o da yaşayacak… Sen bunu anlayamazsın…”

 Nilfgaard imparatoru Emhyr var Emreis harekete geçmek üzere. Tek bir hamleyle kuzey krallıkları’nı parçalamak, önüne çıkmak talihsizliğine düşen herkesi öldürmek veya esir almak istiyor. Geçmişte sodden tepesi’nde büyücüler yüzünden yenilen nilfgaard imparatoru bu sefer zaferle arasına hiç kimsenin giremeyeceğinden emin.

İnsanların ve devletlerin çıkar savaşlarına kesinlikle bulaşmamayı ve daima tarafsız kalmayı seçen rivyalı geralt bu sefer çok zor bir karar vermek zorundadır. Kehanetlerde bahsedilen, tüm dünyayı değiştirmeye yazgılı çocuk onun kendi kızı gibi sevdiği ciri’dir. Ve ciri’yi korumak için geralt’ın yapmayacağı şey yoktur. Nihayet bir taraf seçmek ve canını hiçe saymak dâhil.

“Mieville ve Neil Gaiman gibi Sapkowski de eskiyi alıp yeniliyor… Fantastik türde taze bir açılım.”

– Foundation –

“Bu kitabı gerçekten, gerçekten çok beğendim… Sapkowski’nin dünyasindaki hiçbir karakter siyah-beyaz değil. Geralt ve canavarlar dâhil herkes grinin bir tonu.”

– The Deckled Edge –

“Dünyadan bıkmışlığı ve sayısız savaşta geliştirilmiş güçleri, Geralt’ı böylesine ilginç bir karakter yapıyor.”

– Edge  –

“Sapkowski’nin Witcher evreni, modern fantastik edebiyat dünyasının en detaylılarından biridir ve birçok yenilikçi fikir sunar. Karmaşık karakter ilişkileri bu dünyayı daha da zenginleştirir… Fantastik edebiyat hayranlarının el üstünde tutacağı bir seri.”

– B&N –

“Okuduğum en iyi ve en ilginç fantastik edebiyat serilerinden biri. Sapkowski hiç kimseye benzemeyen bir tasarımcı.”

– Nerds of a Feather –

 

 

“Sapkowski’nin romanı, karmaşık bir büyü gibi; fantastik malzemeler, entelektüel diskur ve ince bir mizahın karışımı.”

 

– Time –

 

 

“Artık eskimiş bir türde yeni bir soluk. Sakın kaçırmayın.”

 

– Dreamwatch –

 

 

“Sapkowski’nin müthiş üslubu, sansasyonel olaylar ve ilgi çekici bir atmosfer yaratmadaki bulunmaz yeteneği, gerilimi ve mizahi usta bir harmanda birleştirebilmesi onu eşsiz kılıyor.”

 

–  Polityka –

 

 

“Sapkowski ilginç ve olağanüstü derinlikte karakterler yaratmakta usta. Son dilek melankoli ve mizah dolu bir roman.”

 

– The Wertzone –

 

 

“Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin karakter bazlı muhteşem yazılmış eseri türünün en önde gelen romanlarından.”

 

– The Specusphere –

 

 

“Tanıdık hikâyelerin böyle farklı ele alınması çok sevindirici. Son Dilek’in çoğu bir peri masalI gibi.”

 

– Sfx –

 

 

“Doğu Avrupa folkloru ve efsaneleri ile güzel prensesler ve huysuz şeytanlar bir arada. Son Dilek’te hiçbir şey göründüğü gibi değil. Başladığınız zaman bırakamayacaksınız.”

 

– Waterstones –

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir