THE HANDMAID’S TALE NEDEN İZLENMELİ?

YENİ ÇIKANLAR –  2017 Emmy Ödüllerinde ‘Westworld’, ‘Stranger Things’ gibi favori dizileri geride bırakıp 13 adaylıktan “En İyi Dizi” dahil toplam 10 ödülle zaferi The Handmaid’s Tale dizisi kazandı.

Bu yıl Emmy Ödüllerinde The Handmaid’s Tale, ‘Dram Dalında En İyi Dizi’ ödülünün sahibi oldu. Elisabeth Moss ise dizideki performansıyla ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü aldı.

Eleştirmenlerin, uyarlandığı kitaptan daha iyi bulduğu dizi ilk sezonunu  geride bırakırken diziyi henüz izlemeyenler, doğal olarak şu soruları sormaya başladı: ”The Handmaid’s Tale neden önemli? Dahası The Handmaid’s Tale neden izlenmeli?”The Handmaid’s Tale

DAMIZLIK KIZIN ÖYKÜSÜ

Dizi, Türkiye’de ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ adıyla yayımlanan Margaret Atwood’un 1985 yapımı gerilim türündeki romanından diziye uyarlandı. Atwood, bu romanı Batı Berlin ve Alabama’da 1980’lerin ortalarında yazdı. 1985’te basılan romanında Atwood, distopyanın güçlü feminist yönünü gösterir. Romanında kadın haklarının bugünkü halinin tersine döndüğünde çıkacak sonucu inceler.

Dolayısıyla dizinin de distopya sevenleri hedeflediğini söyleyebiliriz.the-handmaids-tale

Başrolde Elisabeth Moss’un yer aldığı uyarlamada olaylar, erkeklerin egemen olduğu dindar bir bir ülkede geçiyor. Kadınlar bütün hakları elinden alınmış, sadece çocuk doğurmak ve hizmetçi olarak varlıklarını sürdürmek zorunda bırakılmışlardır.

Yönetmenliğini Emmy’den “En İyi Yönetmen” ödülünü kazanan Reed Morano’nun üstlendiği The Handmaid’s Tale, 10 bölümlük ilk sezonunu tamamladı. Dizinin 2. sezon bölümlerinin 2018’in ortalarında yayınlanması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir