SUSAN SONTAG: ENTELEKTÜEL BİR İKON

YENİ ÇIKANLAR – 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden Susan Sontag’ın (1933-2004) ilk ve en geniş kapsamlı biyografisi, mücadelelerle dolu renkli bir yaşamı anlatıyor. Everest Yayınları’ndan çıkan Daniel Schreiber’ın kaleme aldığı biyografinin tanıtımında şöyle deniliyor:

Schreiber kitabında, daha çok eleştirmen ve yazar olarak bilinen Sontag’ın film yapımcılığı, tiyatro yönetmenliği, oyun yazarlığı gibi bilinmeyen yönlerine de ışık tutuyor.

1960’lardan itibaren Amerikan edebiyat ve sanat çevresinde ikon haline gelen Sontag’ın, Andy Warhol’dan Patti Smith’e, William Burroughs’dan IsabelleHupert’e uzanan geniş çevresiyle kurduğu çalkantılı ilişkiler, kültür ve siyaset dünyasındaki toplumsal dönüşümler çerçevesinde ele alınıyor.

Daniel Schreiber’in Almanya’da ve Amerika’da büyük övgüler alan çalışması, Yugoslavya Savaşı’nın tam ortasında Saraybosna’ya giderek Godot’yu Beklerken’i sahneleyen Sontag’ın aktivist ve kışkırtıcı kişiliğini başarıyla yansıtıyor.

Okullarda ders kitabı olarak okutulan Fotoğraf Üzerine, hastalık kavramına başka bir açıdan bakmamızı sağlayan Bir Metafor Olarak Hastalık gibi artık klasikleşmiş denemelerinin yanında avangard romanları, filmleri ve tiyatro eserleri olan Sontag’ın Arizona çöllerindeki zorlu çocukluğundan başlayan Schreiber, entelektüel bir ikonun görkemli yaşamını gözler önüne seriyor.”

KAYNAK BİR KİTAP

“Her yüzyılın en fazla birkaç yıldızı vardır. Susan Sontag bu yıldızlardan biridir. Onun yaşamını ve yapıtlarını keşfe çıkan bu biyografi, onun korkusuz ve olağanüstü zihnini anlamamızı içini büyük bir fırsat sunuyor.”

Marina Abramovic

“Entelektüel bir yıldızın duyarlı ve zeki bir biyografisi.”

KirkusReviews

“Modern tarihin en önemli ve en karmaşık zihinlerinden birini anlatmak çok zor bir iş. Sontag biyografisiyle Daniel Schreiberbunun üstesinden başarıyla geliyor; Sontag’ın kendine özgü ruhunu, onun entelektüel açıdan korkusuzluğunu, edebi ve insani duyarlılığını çarpıcı biçimde vurguluyor.”

Maria Popova- Brain Pickings.

“Sontag’ın yaşamı ve yapıtlarına giriş için en iyi kaynak.”

Süddeutsche Zeitung

“New Yorklu entelektüelin çarpıcı yaşamının olağanüstü tasviri.”

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir