STANISLAW LEM TÜM KÜLLİYATIYLA ALFA’DA!

YENİ ÇIKANLAR – Bilimkurgu edebiyatının usta ismi Stanislaw Lem’in tüm kitapları Alfa Yayınları’nda!

Felsefi bilimkurgu yazarı Stanislaw Lem, eserleri ile birçok yazara ilham kaynağı olmuş ve okuyucularını şaşırtmıştır ve hala etkisi devam etmekte. Lem’in sadece bilimkurgu olarak değil onun içerisine felsefeyi de ekleyerek ortaya çıkardığı eserleri tekrar tekrar okunulası niteliktedir.

Lem külliyatı, Aden ve Yıldızlardan Dönüş kitapları ile okuyucularla buluşmaya başladı.

Stanislaw Lem Aden’de farklı bir dünyanın keşfini özünde felsefi sorular içeren, teknoloji, keşif ve evrensellik çerçevesinde sunuyor.

Yıldızlardan Dönüş kitabında ise uzay gemisinde on yıl geçirdikten sonra geri dönen bir adamın, aslında Dünya’da 127 yıl geçtiğini anlama çabasını gözler önüne seriyor.

Stanislaw Lem kimdir?
12 Eylül 1921’de Lvov, Polonya’da (bugün Ukrayna), varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. On iki yaşındayken babasının hediye ettiği daktiloyla yazmaya başladı. 1940’ta Lvov Üniversitesi’nde tıp okumaya başladı ancak ertesi yıl Sovyet orduları Polonya’yı işgal edince eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bu dönemde otomobil tamirciliği ve kaynakçılık yaptı. Yahudi kökenleri nedeniyle, İkinci Dünya Savaşı yıllarını sahte bir kimlikle geçirdi. 1945’te ailesiyle birlikte Sovyetler’e bağlı Ukrayna sınırları dahilindeki Krakov’a yerleşti ve babasının ısrarı üzerine burada tıp eğitimine devam etti. Askerî doktorluk sınavında kendi kararıyla soruları eksik cevaplayarak başarısız oldu. Ailesi tüm mal varlığını savaş sebebiyle kaybetti. Lem bir yandan üniversitede dersler vermeye, diğer yandan kendisini üne kavuşturacak eserlerini kaleme almaya başladı. 1946’dan itibaren çeşitli dergilerde şiir ve kısa öyküleri yayımlanmaya başlandı. İlk romanı Czlowiek z Marsa (Marslı Adam) 1946 yılında Nowy Świat Przygód (Yeni Dünya Maceraları) dergisinde tefrika olarak yayımlandı. İlk bilimkurgu romanı olan Astronauci (Astronot) 1951’de yayımlandı. 1953’te tıp öğrencisi olan Barbara Lesniak’la evlendi. Bunu izleyen yaklaşık yirmi yıl boyunca aralarında Aden, Gelecek Bilim Kongresi, Solaris, Soruşturma, Dünya’da Barış ve Fiyasko’nun da bulunduğu çok sayıda roman yazdı. Sovyet rejiminin baskıcı politikaları nedeniyle bunların bazılarını yurtdışında yayımlamak zorunda kaldı. Ede-biyatın yanı sıra bilim felsefesi, sibernetik, bilimsel spekülasyon ve edebiyat eleştirisi alanlarında da çalışmalar yaptı. Birçok üniversiteden fahri doktora unvanı aldı ve eserleri ulusal ve uluslararası ödüllere layık görüldü. 27 Mart 2006’da Krakov’da kalp rahatsızlığı sonucu hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir