SONBAHAR FİLMİ HAKKINDA…

YENİ ÇIKANLAR – 2008 yılında çekilen Sonbahar filminde Türkçe, Hemşince ve Gürcüce dilleri kullanıldı. Filmde, cezaevi ve ölüm orucu gerçeğine insancıl bir açıdan yaklaşılıyor. Yönetmenliğini Özcan Alper’in, yapımcılığını Kuzey Film’in üstlendiği ‘Sonbahar’ adlı filmin çekimleri 6 haftada tamamlandı.

Yapımcılığını Serkan Acar‘ın üstlendiği, Onur Saylak, Megi Koboladze, Serkan Keskin ve Gülefer Yenigül’in oynadığı Sonbahar, 16 Kasım 2008′de Kuzey Film tarafından vizyona çıkarıldı.

Filmin konusu özetle şöyle: Yusuf, geçirdiği ağır hastalık yüzünden cezaevinden serbest bırakılır ve köyüne döner. Sadece yaşlıların kaldığı köyde Yusuf ve arkadaşı Mikhail’in konuşmaları hep yaşanmamış gençlikleri ve zamanla ilişkileri üzerinedir. Yusuf yıllarca hapishanede kalmanın verdiği alışkanlıkla insanlarla kolay ilişki kuramaz. Bir gece karşısına ilçedeki meyhanede konsomatris olarak çalışan Gürcü kızı Elka çıkar.

Sonbahar Filmi Nerede Çekildi?

Sonbahar’ın çekimleri Artvin, Hopa, Borçka, Ardanuç ve Şavşat ilçelerinde geçekleştirildi.

Film, 6 Haziran 2008 tarihinde 15. Altın Koza Film Festivali kapsamında ilk kez gösterime girmiştir. Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması bölümünde en iyi film seçilmiştir.

Filmin senaryosu, yönetmenle yapılmış iki söyleşi ve film üzerine yazılmış yazılardan oluşan Sonbahar adlı kitap Ve Yayınevi tarafından Haziran 2015 tarihinde kitap olarak yayımlandı.

Aldığı ödüller

(15. Altın Koza Film Festivali)

En İyi Film Ödülü: ‘Sonbahar’
Jüri Özel Ödülü: ‘Sonbahar’ filminin yönetmeni Özcan Alper, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran ve sanat yönetmeni Canan Çayır’a gitti.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: ‘Sonbahar’ filmindeki rolüyle Megi Kobaladze’ye verildi.
(3.Uluslararası Altın Kaz Film Festivali)

Gümüş Kaz(İkincilik Ödülü)
SİYAD En İyi Film Ödülü
(21. Premiers Plans d’Angers, Avrupa ilk filmer festivali)

En iyi müzik ödülü
20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde (2009)

En İyi Yönetmen Ödülü Özcan Alper
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü Feza Çaldıran,
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü Megi Kobaladze,
En İyi Kurgu Ödülü Thomas Balkenhol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir