SLAVOJ ZİZEK: JOKER, HER OTORİTEYLE ALAY EDİYOR!

YENİ ÇIKANLAR – Filozof Slavoj Zizek, son yılların en çok tartışılan filmlerinden Joker’le ilgili düşüncelerini paylaştı. Zizek, Joker’in şiddete teşvik eden bir yaklaşım sergilemediğini, aksine modern siyasi sistemin kusurlarına yönelik bir yargı ortaya koyduğunu belirtti.

Dünya prömiyerini 76. Venedik Film Festivali’nde yapan ve ekim ayında vizyona giren DC filmi Joker, Zizek’in de dikkatinden kaçmayan yapımlardan oldu. RT’nin, Todd Phillips’in yönettiği filmle ilgili sorularını yanıtlayan Zizek, ”Joker, modern dünyanın hastalıklarını sanatsal olarak teşhis ediyor” dedi.

İşte o röportajdan öne çıkan satırlar:

– Joker’in maskesinin kimliğiyle özdeşleştiğinde, aşırı nihilizm, kendine zarar veren şiddet ve başkalarının umutsuzluğuna çılgın bir kahkaha figürüdür.

– Film şidddeti resmetmiş ve şiddet tehlikesine karşı uyandırıyor.

– Joker her otoriteyle alay ediyor. Yıkıcı ama olumlu bir projeden yoksun olsa da bu umutsuzluk yolundan geçmek zorundayız.

– Bu cehennemden geçmeliyiz. Ne yapmamız gerektiğine karar vermek bize kalmış.

– İktidardakilerin oyununu oynamak yeterli değil. ‘Joker’in mesajı böyle. Filmde Bruce Wayne’in babası gibi hayırseverlerin olması gerçeği oyunun bir parçası. Durumun umutsuzluğunu engelleyen tüm bu liberal saçmalıklardan kurtulmalısınız.

– Filmin sonuna doğru gördüğümüz şeyin (başkaları tarafından kutlanan Joker) yeni bir özgürleşme hareketinin başlangıcı olduğunu düşünmek yanlıştır. Hayır, mevcut sistemin nihai bir kilitlenmesidir.

– Filmde ABD’de sağlık hizmetinden yararlanamayan fakirlerin gerçekliğinin tasvir edildiğini söyleyen belgeselci Michael Moore’la aynı fikirdeyim ama bunun dışında film, aynı zamanda Joker gibi insanları doğurabilecek olan ABD’deki gerçekliğin eleştirel bir tasviridir.

– ‘Joker’in verdiği ders; daha radikal bir değişimin gerekli olduğudur. Demokratik solcuların farkında olmadığı şey de budur. Bugün büyüyen bu memnuniyetsizlik ciddi bir durumdur. Sistem kademeli reformlar, daha fazla hoşgörü veya daha iyi sağlık hizmetleri ile yaşanılan sorunlarla başa çıkamaz.

Kaynak: RT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir