ŞİİR YARIŞMALARI 2018 – ŞİİR ÖDÜLLERİ 2018

YENİ ÇIKANLAR – Edebiyat yarışmaları, roman, öykü ve şiir dünyasında heyecan estirmeye devam ediyor. Özellikle yeni yazar ve şairler bu yarışmalarla seslerini duyurmaya, edebiyat okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Yeni yılla beraber yapılacak edebiyat yarışmalarının duyurularını buradan sizlerle paylaşacağız. Ancak yarışmalara katılacak olanlara Varlık dergisi yayın yönetmeni şair Enver Ercan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı şu uyarılarını hatırlatmak isteriz. Ercan şöyle demişti:

”Ödüller konusunda olumlu – olumsuz yüzlerce değerlendirme yapılıyor. Ama bir şair – yazar her ödüle katılmalı mı? Bu konuda görüş bildiren yok. İki şair arkadaşım verilmek istenen ödülü kibarca kabul etmedi.

Sordum. Gerekçeleri şöyleydi:

1. Ödül kimin adına düzenleniyor? Yaşarken bir varlık gösterebilmiş mi?
2. Jüride kimler yer alıyor? Yetkinler mi?
3. Bu ödülü daha önce kimler almış? Yetkin isimler mi?

Bunlara olumlu yanıt veremiyorsam böyle bir ödüle katılmam ve önerilirse kabul etmem.

Çünkü demişlerdi, böyle bir ödül şairler loncasında beni aşağıya çeker ve ilerde yük olur.

Haksızlar mı?”

ÖNCEKİ ÖDÜLLER…

2017 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cevat Çapan’a verildi. Gözler şimdiden 2018 ödülüne çevrildi…

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, yeni sahibini buldu.

Pera Palas Hotel Jumeirah’ta düzenlenen törende açılış konuşmasını Can Öz yaptı. Öz, konuşmasına geçen sene ülkede yaşanan olumsuzluklardan dolayı ödül töreninin yapılamadığını hatırlatarak başladı. Bir arada olmanın önemine vurgu yaparak, sonraki yıllarda Erdal Öz Edebiyat Ödül Töreni’nin yapılacağını belirtti.

Ardından sahneye çıkan Jüri Başkanı Kaya Genç, Cevat Çapan ile ilk kez sekiz yıl önce tanıştıklarını söyleyerek Çapan’a Erdal Öz Ödülü’nü sunan kişilerden biri olmanın gururunu yaşadığını ifade etti.

Ödülünü Kaya Genç’in elinden alan Cevat Çapan ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Böyle yerlerde konuşurken sesimin titrememesine dikkat ediyorum ama yüreğimin titremesine dikkat edemiyorum. Çünkü bu kadar sevdiğim insanı bir arada görünce yüreğim ister istemez titriyor. Böyle güzel bir sürpriz pek de güzel şeylerin olmadığı bugünlerde gerçekten çok güzel oldu benim için. İstanbul’a gelmeye pek niyetimiz yoktu bizim. Bir arkadaşım da, ‘Herhalde seni buraya getirmek için bir tuzak bu,’ dedi. Ben de bu güzel tuzağa rahatlıkla ve gönüllü olarak düşmüş bulunuyorum. Sizinle beraber olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Jüriye de bu şaşkınlıkları yüzünden ayrıca teşekkür ediyorum.”

Erdal Öz Edebiyat Ödülü 2008 yılından bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender, Orhan Pamuk ve Orhan Koçak’a verilmişti.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri sahiplerine verildi. Edebiyat dünyasındaki yazar ve şairleri teşviklendirmek ve yüreklendirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya çok sayıda eser katılmıştı.

Roman dalında ödülü “Tavanarası” adlı eseriyle Ali Gür alırken, Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nü ise “Gelecek Günlerin Şarabı” adlı kitabıyla Tuğrul Tanyol aldı. Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nü roman dalında “Bir Sabah Uyandığımda Yoktum” adlı ilk romanıyla Işıl Kocaoğlan, Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne şiir dalında “Gamdan Kale” adlı ilk şiir kitabıyla Onur Şahin layık görüldü.

Dağlarca Şiir Ödülü

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın anısını yaşatmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla bu yıl ikinci kez düzenlenen Dağlarca Şiir Ödülü’nü kazananlar belli oldu. Beşiktaş Belediye Başkanlığı tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ile gerçekleştirilen 2. Dağlarca Şiir Ödülü, Adnan Özer ve Cenk Gündoğdu’ya verildi.

Arife Kalender, Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen ve Tarık Günersel’den oluşan seçici kurul, 2. Dağlarca Şiir Ödülü’nün Adnan Özer ile Cenk Gündoğdu arasında paylaştırılmasına karar verdi. Adnan Özer ‘Yol Şarkıları’, Cenk Gündoğdu ise ‘Harap’ adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldü.

3 Comments on “ŞİİR YARIŞMALARI 2018 – ŞİİR ÖDÜLLERİ 2018”

  1. Merhaba,ben şiir yarışmasına katılmak istiyorum ,bana bir tavsiyede bulunabilir misiniz?Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir