ŞİDDETİN KAYNAĞINDAKİ KUTSAL ÜZERİNE BİR İNCELEME

YENİ ÇIKANLAR – Fransız antropolog ve filozof René Girard’ın ortaya koyduğu Şiddet ve Kutsal adlı eseri Alfa Yayınları’ndan çıktı. Girard, Şiddet ve Kutsal ile tarihsel metinlerle, insana ve şiddete olan bakış açısını sorgulatıyor.

Mimetik arzu, antropolojik açıdan ele aldığı mimetizm ve kurban sorunları üzerine çalışmaları bulunan René GirardŞiddet ve Kutsal adlı kitabında şiddetin kaynağında kutsalın bulunduğunu iddia ederek edebiyat ve mitte anlatıldığı haliyle şiddeti araştırıyor. 

“Girard’ın üretken ve mücadeleci zihni mitleri kutsal metinlere, ilkel dinleri tragedyalara bağlıyor.”

-Victor Brombert, Chronicle of Higher Education

René GirardŞiddet ve Kutsal’da şiddetin kaynağında kutsalın bulunduğunu iddia ediyor. Uygarlığımızın merkezindeki yapının köklerine inerek tarih boyunca görüldüğü, edebiyat ve mitte temsil edildiği haliyle şiddeti araştırıyor. İnsan kötülüğüne dair çığır açan bu incelemede İncil anlatıları ile Yunan tragedyalarını özgün bir bakış açısıyla yeniden okumasının yanı sıra, tarihin ilk kültürel ve toplumsal kurumlarına ve ilk kurban törenlerine evrensel bir açıklama getirmek için sosyoloji, etnoloji ve psikanalizden faydalanıyor.

Zarif ve açık bir dille kaleme aldığı bu araştırma hem önemli bir bilimsel çalışma hem de edebi bir eser. Belki de Girard’ın en büyük meziyeti bu…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir