SEZEN’E NEDEN Mİ GÜVENİYORUZ?

YENİ ÇIKANLAR- Sezen Aksu duyarlılığının figanı samimiyetler vermeyi bildi daima. 1945 , Ünzile, Zor Seneler, Sürgün ilk akla gelen örnekler. Şimdi figan samimi gene fakat her şeye rağmen bir olmamışlık var sanki…

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

Merhaba hanımlar beyler, bugün huzurlarınıza Sezen Aksu ve Tarkan‘la çıkıyorum. Birkaç gündür farkındasınızdır Sezen Aksu’nun, Lice ‘de havantopuyla öldürülmüş olan 12 yaşındaki Ceylan Önkol için bir ağıt yazdı. Sezen Aksu ağıtı, Yaşar Gaga için hazırlanmış olan Alakasız Şarkılar albümünde yer aldı.

Ağıt bir taraftan klasik bir Sezen Aksu duyarlılığı.  Bilhassa

Gözlerime astılar seni
Ceylanım kör oldum ben
Ne havan topu ne mermi
Senle vuruldum ben

şeklindeki sözleri fena vuruyor insanı. Fakat işşte tipik bir Sezen duyarlılığı ezgisi. Parçanın müziği güzel fakat aranje kısmı mevzu başlığına birazcık uymamış, birazcık fazla cıstak olmuş sanki fakat güzel parça gene de lakin benim bu yazıyı yazış sebebim bu parça değil, Sezen duyarlılığı.

PROTEST TAVRI HEP VARDI

Sezen Aksu oldukca uzun süreden beri yalnız bir pop müziği sanatçısı yorumcusu olmadı. Hafızamız bizi yanıltmasın Sezen Aksu protest tavrını yalnız 1990’lardan sonrasında Kemal Burkay‘ın Gülümse‘si yada Güncel‘le ek olarak dağıtılan Cumartesi Anneleri için yapmış olduğu şarkı yada Hrant Dink için yapmış olduğu Güvercin‘le koymadı ortaya. En parlak günlerini yaşamış olduğu Aysel Gürel ve Onno Tunç‘la beraber de Hiroşima’yı andıkları 1945, köyün son olarak çitinde dünyanın bittiğine inanan Ünzile‘nin hikayesi, Erdal Eren için yazılmış olan Son Bakış, muhetemelen birazcık da Zülfü Livaneli‘yle dayanışma için seslendirdiği Sürgün ve Zor Seneler da vardır repertuarında.

Sezen Aksu’nun hayatına yalnız Aysel Gürel, Onno Tunç ve Uzay Heparı girmemiştir. Yıldırım Türker şiirleri de besteler Sezen Aksu. Bununla birlikte kadim dostlarından birinin de 12 Eylül öncesinde TİP üyesi olmuş Meral Okay bulunduğunu da biliyoruz. İzmir’den İstanbul’a ilk ulaştığında neredeyse 3 aya yakın Melike Demirağ ve Şanar Yurdatapan‘ın evinde kaldığını, bu yüzden ilk hitlerinden birinin Olmaz Olsun bulunduğunu da…

KİM SANSÜRÜ YAPTI?

Sezen’i seven de çoktur bu duyarlılığına dudak büken bezirganca gören da… Gülümse şiirinin ‘İşçiler iyi çalışsın, gülümse‘  dizelerini sansürlediği söylenir sözgelişi kulaktan kulağa… Bu mısra şarkıdan uçuvermiştir orası doğrudur fakat bunun bilgili, en azından sıkıdüzen amaçlı, bir tercih olduğuna dair bir veri de yok elimizde Yoksa Biz Akşam Gezintisi şiirinin

Bakkal karabetin ışıkları yanmış
Affetmedi bu Ermeni yurttaş
Kürt dağlarında babasının kesilmesini
Fakat seviyor seni şundan dolayı sen de affetmedin
Bu karayı sürenleri türk halkının alnına  

dizelerinin niye sansürlendiğini sorulduğunda çat diye telefonu kapatan Genco Erkal‘ı da biliriz.

Sezen’e niçin mi güveniyoruz? Bundan dolayı sözgelişi bir bezirgan 30 Ağustos’ta Türkiye Şarkıları adıyla konser verip 174 kişilik bir koro ile Türkçe, Ermenice, Rumca, İbranice, Arapça ve Kürtçe dillerinde şarkılar seslendirmeye kalkışmaz. Ya da birileri sahneye minder fırlattı diye Kardeş Türküler‘le birlikte Aynur Doğan‘la dayanışma konserine çıkmaz.

TARKAN’IN AKTİVİST KİMLİĞİNE DİKKAT!

Ek olarak birkaç senedir Tarkan‘ın çevre aktivisti kimliğine de bir dikiz lütfen. Tarkan oldukca uzun seneler süresince apolitik, yalnız popüler hit parçalar yapmış olup seslendiren bir isim olarak bilindi. Öte taraftan 2008 senesinde Doğa Derneği‘ne destek için Orhan Gencebay‘la birlikte hazırladığı uyan albümünü çıkardı. Bu yüzden Sezen Aksu’yla Tarkan’ın ilk kere düet yapmış olmasının haricinde yaşananlar çok da fazla fazla sürpriz değil. Evet tamam parça birazcık daha muntazam olabilirmiş, daha doğrusu o tuha remix’e pek de gerekseme yokmuş fakat çoğumuz sesini kısarken bu şekilde çalışmalardaki iyi niyeti alkışlamak gerekiyor gene de sanki.

Balkan Talu hakkında

Balkan Talu, 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun beş senesi Ankara'da, dört senesi Hollanda'da geçti. On yaşından itibaren 'Gazeteci olacağım' diye tutturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olduktan sonra Radikal Cumartesi, Hürriyet Gösteri, Nokta, Aktüel gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bilgi Üniversitesi'nde DJ'lik, Nor Radyo'da Zagreb Radyosu adıyla siyasi mizah programı yaptı. Balkan Talu şu anda bir internet sitesinde dış haberler editörü olarak çalışıyor. Kendisine ait obsesif makinist adında bir de sinema eleştirisi sitesi bulunuyor.

Balkan Talu tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir