Selfie pozları çılgınlığı nasıl başladı? Oscar gecesi selfie pozunun perde arkası…

Oscar gecesinde Twitter’da paylaşım rekoru kıran selfie fotoğraf hala gündemdeki yerini koruyor. Gecenin sunucusu Ellen Degeneres’in dünyaca ünlü oyuncuları toplayarak çektiği fotoğraf, 3 milyondan fazla kez Twitter’da paylaşıldı. Ancak fotoğrafın yarattığı etki sadece bu kadarla kalmadı. Kısa zamanda fotoğrafın ‘farklı’ yorumlamları da sosyal medyada yerini aldı.

Bunlardan biri televizyon efsanesi The Simpsons‘ın yaratısıcı Matt Groening’e ait. Groening, Homer Simpson’ın resmi Twitter hesabından yeni bir fotoğraf paylaşarak “Oscar’daki fotoğrafın ardındaki çirkin gerçek sonunda ortada. Yeniden Twitter rekoru kıralım. Fotoğrafta Bart’a bakın” notunu düştü.

Oscar gecesinin hemen ardından Milli takımdan da benzer bir ‘selfie‘ pozu gelmişti.

“Bir kişinin telefon kullanarak kendi fotoğrafını çekmesi” ve daha sonra internette paylaşması anlamına gelen ‘selfie’ geride kalan 2013 yılının kelimesi seçilmişti.

selfieurturn.com adlı bir site ise ziyaretçilerine bu rekor kıran kareye kendilerini ekleme imkanı veriyor.

Artık ünlü isimler de sıkça selfie pozlarını paylaşıyor. Çoğu etkinlik ve galada dünyaca ünlü isimler kırmızı halıda akıllı telefonlarını ellerinden düşürmüyor.

Samsung marka telefonla çekilen kare aslında göründüğü kadar ‘masum’ değil. Samsung bu anın gerçekleşmesi için 20 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Fotoğrafın çekilme anı her ne kadar doğal gözükse de aslında bir reklam kampanyasının parçası.

5 yıldır Oscar’a sponsor olan Samsung bu yıl sahnede fotoğraf çekmesi için Ellen DeGeneres’e yeni modeli Note 3’ü verdi. Ancak Ellen’in kuliste iPhone’undan tweet attığının ortaya çıkması alay konusu olmuştu.

Bu arada Güney Koreli şirket, 3 milyonu aşkın retweet alan kare için 3 milyon dolar değerinde bağış yaptı.

The Simpsons Oscar selfiesi

The Simpsons Oscar selfiesi

(Kaynak: ntvmsnbc.com)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir