SANATÇI DİLBER AY HAYATINI KAYBETTİ

YENİ ÇIKANLAR – Sanatçı Dilber Ay, geçirdiği kalp krizi nedeniyle 63 yaşında hayatını kaybetti. Mesam tarafından yapılan açıklamada Ay’ın ”Cenazesi bugün Düzce Ağa Köyü Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak, cenaze namazı sonrası Ağa Köyü Mezarlığı’na defnedilecek”.

Kureyşan aşiretine mensup olan Dilber Ay, 1 Ocak 1956’da Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesinde Yörük ve Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Kahramanmaraş ilinde ilkokul 3. sınıfa kadar okudu. Ailesi ile birlikte Kahramanmaraş’tan önce Ankara’ya, oradan da Bolu-Düzce taraflarına göç ederek yerleşti. Düzce’de okula devam edemeyip 13 yaşında iken yaşlı bir adamla evlendirildi. Evlenmeden önce Düzce’ye güzel ses aramak için radyocular gelmişti. Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyledi ve düzenlenen güzel ses yarışmasında birinci oldu. İki çocuk annesi olduktan bir müddet sonra evlendiği kişiden ayrıldı. Radyoda tanındıktan sonra 24 albümü oldu. Almanya’da iki kere hapis yattı.

Oyunculuk yeteneğine de sahip olan Ay, rol aldığı “Beynelmilel” sinema filmiyle 14. Altın Koza Film Festivali’nde “En iyi yardımcı kadın oyuncu” ödülüne değer görüldü.

Ay, “Hayat Sana Güzel” ve “Yol Arkadaşım 2” sinema filimlerinde de rol aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir