Sanal Dünyada Adalet: Yapay Yargıçlar

YENİ ÇIKANLAR –  Sanal Dünyada Adalet ana teması ile 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında düzenlenen akademik program açılışı, 22 Kasım’da İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sanal Dünyada Adalet

Bu yıl “Sanal Dünyada Adalet” konusuyla düzenlenen Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik program açılışı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in açılış konuşmasıyla başladı.

Prof. Dr. Adem Sözüer: “Dünyadaki tek kitaplı festival”

Prof. Dr. Sözüer, konuşmasında festivalin kitaplı festival şeklinde gerçekleştirilmesinin önemli bir özellik olduğunu vurguladı. Dünyada başka kitaplı festival olmadığının altını çizen Prof. Dr. Sözüer, “Her yıl bir taraftan sinema programı yürütüyor, bir taraftan da akademik programlar ve tartışmalar yayınlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yapay Yargıçlar

Prof. Dr. Sözüer’in açılış konuşmasını tamamlamasının ardından oturumlara geçildi. İlk oturumda ‘Yapay Yargıçlar’ ‘Yapay Zeka ve Hukuk’ ve ‘Cambridge Analytica Skandalı Örneği Üzerinden Algoritmaların Hayatımızdaki Hayati Etkisi’ konu başlıklarında Cem Say, Kemal İnan ve Bilal Eren konuşmacı olarak yer aldı.

Akademik program 27 Kasım’a kadar 12 oturumla devam edecek

Gün boyunca gerçekleştirilen oturumlarda; bilişim sistemleri, internet iletişim hukuku, sosyal ağlar, yapay zekâ, bilişim suçları, dijital dönüşüm ve sanal alanda insan hakları gibi konular ele alındı.

9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin Akademik Programı, 27 Kasım’a kadar düzenlenecek oturumlarla devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir