SAHA’DAN HERA BÜYÜK TAŞÇIYAN’A DESTEK

YENİ ÇIKANLAR – SAHA, Bangladeş’te gerçekleştirilen Dhaka Art Summit kapsamında, 2-10 Şubat tarihlerinde düzenlenen “Planetary Planning” adlı sergiye davet edilen Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni eser üretimine destek verdi. Mimar ve tasarımcı Buckminster Fuller tarafından, 1969 yılında Delhi’de Nehru anıtıyla ilgili düzenlenen “Planetary Planning” adlı konferansı çıkış noktası olarak alan sergi, 60’lardan bu yana üç nesilden sanatçının Güney Asya ve çevresindeki küreselleşmeye dair görüşlerini inceliyor.

Amie Siegel, Ayesha Sultana, Buckminster Fuller, Desmond Lazaro, Hera Büyüktaşçıyan, Isamu Noguchi, Lala Rukh, Mohammad Kibria, Muzharul Islam, Novera Ahmed, Seher Shah ve Zarina Hashmi’nin eserlerinin yer aldığı “Planetary Planning”; 1960’lar ve sonrasında, sanatçıların sabit kimliklere ve buna bağlı olarak doğuştan varlığını sürdüren hiyerarşi kavramlarına nasıl meydan okuduğunu araştırıyor. Tasarım ve mimarlığın dili, bu süreç içerisinde önemli bir rol oynuyor.

Eserleri sergilenen sanatçılardan bir kısmı, mimarlığı mekân taşıyıcı ve dünyevi bağlantılar taşıma olasılığını gösteren bir dil olarak tasarlarken, diğerleriyse benzer endişeleri ifade etmek için çizimi ve diğer araçları tercih ediyor. Sergide; kurgulanan transfer hatları, ticari bağlantılar, estetik ağlar ve seyahatlerin yansıması olarak Güney Asya’nın tarihsel birleşmeleri ve ayrışmaları göz önünde bulunduruluyor. Bangladeş ve Japonya arasında olduğu gibi, 1960’lardan günümüze uzanan uluslararası ve bölgelerarası etkileşimler tekrar inceleniyor.

Hera Büyüktaşçıyan kimdir?

1984, İstanbul doğumlu olan Hera Büyüktaşçıyan  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2006’da mezun oldu. İşlerinde kimlik, hafıza, zaman ve mekânla hayali bir bağ kurmak amacıyla, öteki olma durumu, bulunmama ve görünmezlik kavramlarını bir arada vurguluyor. Yerel mitlerden, tarihi ve ikonografik unsurlardan yararlanarak, öteki için yeni bir anlatı olanağı oluşturuyor. Delfina Foundation, Londra (2014); Villa Waldberta, Münih (2012–13); AIRDrop, Stockholm (2012); PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, İstanbul (2012); Ye­revan Arts and Cultural Studies Laboratory ACSL, Erivan (2011) misafir programlarında yer alan sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir