SABAHATTİN ALİ ÖYKÜLERİ

YENİ ÇIKANLAR – Sabahattn Ali’nin çağlar öncesinden bir anlatıcının yalınlığıyla konu ettiği, toplumun en ezeli yaralarına ışık tutan efsaneler dünyası, son iki öykü kitabı Sırça Köşk ve Değirmen’le en saf ifadesine ulaşıyor.

Değirmen

Sabahattin Ali öykülerinde Anadolu insanının iyiliğini ve kötülüğünü, merhametini ve acımasızlığını buğday taneleri gibi kaleminin değirmeninde öğütüyor.

Sabahattin Ali öykülerinde kendi dönemi içinde zamansız olanı buluyor, yerel olandan evrensele ulaşıyor. Habercilikle masalcılığı, anıyla efsaneyi, bir gözlemcinin tarafsızlığıyla kıssadan hisseler anlatan bir çınar altı meddahının dilini birbirine harmanlıyor.

Siz sevemezsiniz adaşım, siz şehirde yaşayanlar ve köyde yaşayanlar; siz, birisine itaat eden ve birisine emredenler; siz, birisinden korkan ve birisini tehdit edenler… Siz sevemezsiniz. Sevmeyi yalnız bizler biliriz… Bizler: Batı rüzgârı kadar serbest dolaşan ve kendimizden başka Allah tanımayan biz Çingeneler.

Sırça Köşk

Sırça Köşk’te Sabahattin Ali toplumcu gerçekçiliğin sınırlarını geride bırakarak masalsı ve evrensel bir dile ulaşıyor.

Sakın tepenize bir sırça köşk kurmayınız. Ama günün birinde nasılsa böyle bir sırça köşk kurulursa, onun yıkılmaz, devrilmez bir şey olduğunu sanmayın. En heybetlisini tuzla buz etmek için üç-beş kelle fırlatmak yeter.

Sabahattin Ali’nin Can Yayınları’ndaki diğer kitaplarıİçimizdeki ŞeytanKuyucaklı YusufKürk Mantolu MadonnaKağnıSesYeni Dünya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir