REŞAT NURİ GÜNTEKİN YEŞİL GECE’DE NE ANLATIR?

YENİ ÇIKANLAR – Reşat Nuri Güntekin’in Yeşil Gece romanı kararmış ve sadece yeşil bir ışıkla aydınlanmış zihinleri bir yenilikçi öğretmenin gözünden anlatır. Cumhuriyet’in ilk yıllarını anlatan roman 1928 yılında bitirilmiştir.

Romanın ana karakteri Şahin Öğretmen’dir. Olaylar bu öğretmenin etrafında gerçekleşiyor. Modern eğitimin gericilere karşı verdiği mücadele anlatılıyor.

Şahin Bey öğretmen okulundan mezun olduktan sonra tayini İstanbul’a çıktığı halde bir taşra kasabasına gitmek ister. Anadolu’da görev yapmak isteyen bu genç, yetkililerle konuşarak tayinini Anadolu’ya aldırır. Anadolu’ya geldiğinde cahillik ve sefaletin sardığı köylülerle karşılaşır. Her zorluğa göğüs geren Şahin Bey’in yaşamı, köyünün düşmanlar tarafından işgal edilmesiyle değişir. Düşman kuvvetleri köyde bazı kişilerle iş birliği yapmak istemişlerdir ve bu kişiler arasında Şahin Bey de vardır.

Şahin Bey düşman kuvvetlerini bu teklifini kabul eder amacı Türk kuvvetlerine istihbaratta yardım etmektir. Şahin Bey’in birçok yardımı dokunur fakat sonra düşman kuvvetleri Şahin Bey’in onlardan haber sızdırmak için yanlarında bulunduğunu anlarlar ve onu sürgüne gönderirler. Şahin Bey, Cumhuriyet kurulduktan sonra köyüne döndüğünde herkes onu düşmanla işbirlikçi hoca olarak bilir fakat kimse gerçeği bilemez. Şahin Hoca da kaderin bu ağır tokadıyla bir umut Ankara’ya gider.

”Şahin Efendi, nihayet derdini anlatmaktan ümidini kesti. Bir akşam ortalık karadıktan sonra bir eline bohçasiyle birkaç kitabını, bir eline toprak testisini aldı. Şimalden esmeye başlıyan rüzgara karşı perdesüsünün yakasını kaldırarak yola düştü.’’  

Kaynak: Vikipedi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir