PUNKÇU ŞAMAN PSYCHEDELIC SULARINDA

YENİ ÇIKANLAR – Baba Zula bir yirminci yıl toplaması (XX) çıkarıyor dediler, o kadar gaza geldik de. Bir toplama albümde bu kadar eksik olur mu yahu ey okur?

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

Yıllar ne çabuk geçiyor değil mi sayın okur? Baba Zula da yirminci yılını doldurmuş; XX adıyla yayınlayacakları toplama albüm de çok yakında müzik marketlerde arzı endam edecek.

Peki  nedir Baba Zula? Türk usülü psychedelic müzik mi? Dünyada psychedelic yokken Erkin Koray Sana Bir Şeyler Olmuş diyerek yaptı onu, diye biliyoruz ama olsun, olabilir. Sonuçta biz onları daha Zen‘ken Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde canlı kayıtla yaptıkları albümlerinden de (1998) biliriz. Peki Türk usülü psychedelic nasıl olur? Az dumanlanmış şaman kafasını alıyorsunuz, gariban şamanı punkçu yapıyorsunuz. Eline bir de elektro bağlama tutuşturup, yanına muhtemelen Okay Temiz’den sonra en fazla deneysel perküsyonla iştigal eden adamı Levent Akman’ı verip mahallede gezintiye çıkıyorsunuz. İşin ilginci ortaya bayağı da güzel bir müzik çıkıyor…

Murat Ertel ve Levent Akman Baba Zula’nın başlama vuruşunu 1996 yılında Derviş Zaim‘in Tabutta Rövaşata filminin müzikleriyle yaptı. Hem bu filmin Türkiye sinemasına yepyeni bir başlama vuruşu vermiş olmasıyla Baba Zula’nın taze nefesinin aynı anda ortaya çıkması tesadüf değildir belki de ne dersiniz?

Oyun sahnesi gibi şarkı yazmak

Baba Zula’nın her zaman teatral bir tarafı da oldu. Oyun sahnesi gibi, film sahnesi gibi parçaları her zaman vardı. Bu yüzden mesela Tabutta Rövaşata‘da en hatırlanan iki sahneden biri Mahzun’un “Arkadaşlar İyidir” repliğidir. Öbürü de Ayşen Aydemir tarafından canlandırılan eroin bağımlısı kadının krize girip “Mahzun beni Taksim’e götür” diye bağırdığı sahnedir muhtemelen.

Baba Zula daha sonra Dondurmam Gaymak (2007) filminin müziklerini de yaptı ama grubun en ilginç işlerinden biri de 3 Oyundan 17 Müzik albümüdür. (1999) Saint Exupery‘nin Küçük Prens, Perihan Mağden‘in Mutfak Kazaları ve Arnold Lobel‘in Kurbağa Öyküleri oyunlarına yaptığı müziklerden en akılda kalanı tabii ki sarsıcı bir Perihan Mağden şiiri olan Babasız Kızlar Balosu‘dur Lafını baştan söyler Perihan Mağden:

”Bu baloya davetli kızlar
Babalarının cenazesinde bulunmayacaklar

Niye seveyim seni
Babalarının terk ettiği kızlar, kötülüklerinde cömert
Aşklarında hazin ve güvenilmezdirler

Ammavelakin bizler sadece bir adet beyite vakıf oluruz ki o bile yeterince vurucudur.

Babamız bizi sevmedi, sevmedi, sevmedi,
Babamız bizi sevmedi, çirkiniz, çirkiniz.’

Sonraki yıllarda Baba Zula en parlak dönemini Massive Attack‘le de çalışmış olan Mad Professor ve Kanadalı yorumcu Brennan Mc Crimmon‘la yaptıkları işerle yaşadı. Nacizane en sevdiğim albümlerinden biri olanDuble Oryantal‘de (2005) Brennan Mc Crimmon, Mehmet Güreli, Özkan Uğur, Hüsnü Şenlendirici gibi isimlere de rastlarız.

Önden tarih dersi uzun kaçar gibi olmuş olabilir, onun için gelelim XX‘e. Tarih dersini biraz uzun tuttuk ki biraz da eksikleri görelim. Yirmi yıl toplaması diyorsunuz Babasız Kızlar Balosu yok, Tabutta Rövaşata’dan Tavus Havası da yok. Hasbinallah o yok, bu yok ne var. İç rahatlatıcı bir detay Duble Oryantal‘den epey bir eser var. Brennan Mc Crimmon’la yaptıkları Bir Sana bir de Bana, Mehmet Güreli’yle yaptıkları Özgür Ruh ve Özkan Uğur’la yaptıkları Gerekli Şeyler var. Sahi Özkan Uğur demişken Sıpa niye yok? Bu arada haydi gene biraz ekstra puan vereyim gene Brennan Mc Crimmon’la yorumladıkları Aşıkların Sözü Kalır var. Bir de benim en sevdiğim işlerinden biri olan Cecom’u ve Efkarlı Yaprak‘ı da koymuşlar ama bir İstanbul Çocukları ve Gezi isyanı için yazdıkları İtaat Etme yok. Hayda gıcık oldum gene. Neyse efendim, Baba Zula, Baba Zula’dır. Evinizde Tabutta Rövaşata, Duble Oryantal gibi albümler yoksa bunu alıp bir başlangıç yapabilirsiniz gene de.

Balkan Talu hakkında

Balkan Talu, 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun beş senesi Ankara'da, dört senesi Hollanda'da geçti. On yaşından itibaren 'Gazeteci olacağım' diye tutturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olduktan sonra Radikal Cumartesi, Hürriyet Gösteri, Nokta, Aktüel gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bilgi Üniversitesi'nde DJ'lik, Nor Radyo'da Zagreb Radyosu adıyla siyasi mizah programı yaptı. Balkan Talu şu anda bir internet sitesinde dış haberler editörü olarak çalışıyor. Kendisine ait obsesif makinist adında bir de sinema eleştirisi sitesi bulunuyor.

Balkan Talu tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir