Pera Müzesi’nde Tanzimat Dönemi Operalarından Muhalif Ses Muslimgauze’a Türler Arası Bir Müzik Yolculuğu

YENİ ÇIKANLAR – Pera Müzesi, klasikten elektroniğe, müziğin farklı dallarına odaklanan etkinliklerine iki performans ve konuşma ile devam ediyor. Müzikseverler, müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle 21 Şubat Cuma akşamı düzenlenen “Elektronik Köprüler” etkinlik serisi kapsamında, bu kez Sühan Gürer ve İz (Elifnaz Koçak) ile elektronik müziğin İslami yüzü Muslimgauze’u keşfedecekler. “Pera’da Camerata” klasik müzik serisinin 22 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek son etkinliğinde ise Opera Trio, Tanzimat döneminde Pera’da sergilenen operalardan çeşitli eserleri dinleyicilerle buluşturacak.

Pera Müzesi, müziğin farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. Hafta sonunda müzikseverleri klasikten elektroniğe, Tanzimat dönemi operalarından günümüzün alternatif seslerine uzanan, müziğin çok katmanlı yolculuğunu keşfedebilecekleri iki performans ve konuşma etkinliği bekliyor.

İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen “Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisi, elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi farklı alanları tartışmaya açıyor. Serinin dördüncü buluşması 21 Şubat Cuma günü saat 18.30’da müzik yazarı Sühan Gürer’in “Elektronik Müziğin İslami Yüzü: Muslimgauze” başlıklı konuşması ile başlıyor. Sühan Gürer konuşmasında, alternatif ve muhalif bir biçimde çıkış yapan Muslimgauze projesinin deneysel müzik yaşamından bahsedecek. Müslüman dünyasının problemlerini ve uğradığı haksızlıkları dile getiren Muslimgauze’un oluşumunu ele alan konuşmanın ardından, lokal sahnenin önemli isimlerinden İz (Elifnaz Koçak) bu muhalif müzik türünden örnekler sunmak üzere saat 20.00’de DJ kabininde yerini alacak.

Opera Trio ile eski Pera’ya Yolculuk

Pera Müzesi, Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem’in sanat yönetmenliğinde düzenlediği, klasik müziği odağına alan “Pera’da Camerata” konser serisinin son performansında Opera Trio’yu ağırlıyor. Repertuvarlarında opera, operet, müzikal ve Türkiye’de üretilmiş eserlerin yer aldığı grup; Dilruba Akgün (Soprano), Caner Akın (Tenor), Caner Akgün’den (Bariton) oluşuyor. 22 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de müzede gerçekleşecek etkinlikte Opera Trio, Tanzimat döneminde Pera’da sergilenen operalardan çeşitli eserleri dinleyicilerle buluşturacak.

Tanzimat dönemi operaları üzerine bir sohbet

“Pera’da Camerata” kapsamında her konser öncesi sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen “Atölyede Sohbet” programında ise Opera Trio, Tanzimat Dönemi’nden itibaren Pera’da gerçekleşen opera temsillerini, opera gruplarını ve sergilenen eserleri konuşmak üzere saat 16.00’da dinleyicilerle bir araya gelecek.

Elektronik Müzik Etkinlik Programı:

21 Şubat Cuma
18.30 Konuşma: Elektronik Müziğin İslami Yüzü: Muslimgauze

Sühan Gürer

20.00 Performans

İz (Elifnaz Koçak)


Pera’da Camerata Etkinlik Programı:

22 Şubat Cumartesi
16.00 – 16.45 Atölyede Sohbet

Opera Trio

17.00 – 18.00 Konser

Opera Trio

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir