PAŞABAHÇE MAĞAZALARI’NDAN GÖBEKLİTEPE KAĞIT AĞIRLIĞI

YENİ ÇIKANLAR – Paşabahçe Mağazaları, dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’yi ürünleriyle yaşatmaya devam ediyor. Göbeklitepe ürünlerine bir yenisini ekleyen Paşabahçe Mağazaları Göbeklitepe kağıt ağırlığını tarih severlerin beğenisine sunuyor.

17.04.2019 – Paşabahçe Mağazaları, insanlık tarihini baştan yazdıran ve dünyanın en önemli antik tapınaklarının arasında başı çeken Göbeklitepe’den esinlenerek tasarladığı Göbeklitepe kağıt ağırlığıyla, ofislerinde küçük dokunuşlarla farklılıklar yaratmak isteyenler için farklı bir seçenek oluşturuyor.

2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen ve 2018 yılında ise Dünya Mirası olarak tescil edilen Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, konumu, boyutları, tarihlendirilmesi ve yapılarının anıtsallığı ile Neolitik dönem için eşsiz bir kutsal alan olarak kabul edilmiştir.

Neolitik Çağ’a ait, üzerinde işlenmiş hayvan rölyefleri ve soyut sembollerin olduğu ‘T’ biçimli dikili taşlardan esinlenen Paşabahçe Mağazaları, Göbeklitepe kağıt ağırlığını ofislerine şıklık katmak isteyenler için tasarladı. Kağıt ağırlığı, T biçimindeki sütunlarda görülen el ve kol tasvirleri, sütunların stilize edilmiş insan formları olduğunu ortaya koyuyor.

Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında bulunan Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversiteleri’nin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedildi ve alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başladı. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12 bin yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir