PARAJANOV-SARKİS SERGİSİ PERA MÜZESİ’NDE

YENİ ÇIKANLAR – Pera Müzesi, yeni yıla iki yeni sergi ile giriyor. “Parajanov – Sarkis ile” başlıklı sergi, doğumunun 95. yılında, ünlü yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’u, Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluştururken, çok yönlü sanatçının zengin dünyasına ışık tutuyor. “Zaman Değişmeli” sergisi kontrol altında tutulan zaman algısını sorgulamayı amaçlarken, bugün pek çok sistem tarafından dayatılan zaman anlayışına alışılagelmişin dışında bir bakış sunuyor.

Pera Müzesi’nin, Sergey Parajanov Müzesi iş birliğinde gerçekleştirdiği, küratörlüğünü Zaven Sargsyan’ın tasarımını ise Bülent Erkmen’in üstlendiği “Parajanov – Sarkis ile” başlıklı sergi, sinema tarihinin en önemli yönetmenleri arasında yer alan sanatçının farklı sanat dallarındaki üretimlerini bir araya getiriyor. Sergide, Parajanov’a tutkuyla bağlı usta sanatçı Sarkis, yönetmene dair ürettiği işleriyle Parajanov’u selamlıyor.

Zaman kavramının yerleşik kurallarını yıkan, geleneksel zaman fikrine yeni perspektifler sunan “Zaman Değişmeli” sergisinin küratörlüğünü Alistair Hicks üstleniyor. Sergi, üç farklı coğrafyadan; Çin, Türkiye ve Hindistan’dan sanatçıların çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları ile zaman kavramlarına dair bir düşünce alanı yaratıyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir