OKYANUSTA BALİNA VE YAS

YENİ ÇIKANLAR – Üç ayda bir yayımlanan Yeni Deniz Mecmuası’nın 11. sayısı, derginin yayın kurulu üyesi Cem Gürdeniz’in genç yaşta hayatını kaybeden annesi Rahime Gürdeniz’in “Toprak Gemi” ve Yannis Ritsos’un, “Üçlük” şiiriyle açılıyor.

Yavrusunun doğumdan kısa süre sonra hayatını kaybetmesiyle dünyanın gündemine oturan Tahlequah isimli, J35 olarak da adlandırılan bir orkanın yasını kapak konusuna taşıyan Yeni Deniz Mecmuası’nda bu haberin uyandırdığı hisleri Nermin Yıldırım, Bedia Ceylan Güzelce, Feridun Andaç ve Haydar Ergülen yazdı.

Derginin yeni sayısında hüznün yanı sıra heyecanlandıran bir keşfin haberi de var! Ağustos ayında Beylikdüzü’nde başlayan kazılarda MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan antik limanın açığa çıkarılmasıyla tarih değişebilir.

Dergide Oğuz Demiralp Melih Cevdet Anday’ın şiirindeki denizi anlatırken Ömer Bozkurt da Joseph Conrad’ı, Mehmet Emin Özcan Tabutta Rövaşata filmindeki toplum metaforu olarak denizi anlattı.

Şirket-i Hayriye’nin Rum kaptanlarının hikâyesini kaleme alan Murat Koraltürk önemli bir tarih araştırması sunarken, Seçkin Çelik de Abdülaziz’den Atatürk’e Türk Deniz Kuvvetleri incelemesini tamamlıyor. Tansel Timur’un Pendik öyküleri ve Reşit Erol’un kaleme aldığı Celalettin Erol’un hayat hikâyesi, siyaset ve denizcilik arasındaki ilişkiyi çok net anlatıyor. Bu sayının en “tatlı” yazılarından biri de Turgut Yüksel’in balıkçıları analiz ettiği “Siz Hangi Tür Balıkçısınız?” başlıklı inceleme.

Dergide yer alan diğer konu başlıkları ve yazarlar şöyle:

Amiral Kuznetsov Uçak Gemisi – ALP KIRIKKANAT
Gemilerin Son Hallerini Görüntüleyen Fotoğrafçı – LÜTFÜ DAĞTAŞ
Gazi İnebolu – CEM GÜRDENİZ
Rus Kaptanın Nâzım Hikmet Sevgisi – M. ALİ SÖKMEN
Boğaz’ın Kurufasulyesi: İstavrit – ARTUN ÜNSAL
Kılıçbalığı Avcılığı ve Avcılıkta Kullanılan Takımlar – II – EVREN ERTÜR
Teknede Gezinen Sevdanın Adı mıdır Su? – İZZET GÖLDELİ
Gerze’den Batum’a Seyir – ORHAN BAŞAR
Denizciler Fırtınalı Günleri Unutmasaydı – İSMET HERGÜNŞEN
Benim Boğaziçim Benim Adalarım Benim Gemilerim – İBRAHİM AKKAYA
Kaptanların Yorgun Sesi: Muhabere Borusu – ALİ İBRAHİM KONTAYTEKIN
Deniz Alfabesi – HAYDAR ERGÜLEN
Panik ve Mucizelerin, Kutsanmış Dehşetin Kenti – REGIS DEBRAY
Son Çeyrek Asrın En Büyük Gururu: MİLGEM – DENİZ MEHMET IRAK
Filika Tekrar İstanbul’da

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir