NUR KOÇAK, MUTLULUK RESİMLERİMİZ SERGİSİYLE SALT’TA

YENİ ÇIKANLAR – Nur Koçak’ın bugüne kadarki en kapsamlı sergisi Mutluluk Resimlerimiz 3 Eylül’de açılıyor.

SALT Beyoğlu ve SALT Galata’ya yayılan sergi öğrencilik desenlerinden son dönem serilerine Nur Koçak’ın sanat pratiğine dair ayrıntılı bir bakış sağlıyor.  Serginin eş küratörleri ise sanat tarihçi Ahu Antmen ve SALT Araştırma ve Programlar’dan Amira Akbıyıkoğlu.

Nur Koçak, 1941 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimde Turgut Zaim’den ilk resim derslerini aldı. Liseyi okuduğu Washington’da, soyut-dışavurumcu Leon Berkowitz’in yanında çalışmalarını sürdürdü. 1960-68 yılları arasında, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümü Adnan Çoker, Cemal Tollu ve Neşet Günal atölyelerinde öğrenim gördü. 1970-74 yıllarında, devlet bursuyla Paris’te ENSBC’da, resim dalında uzmanlık çalışmaları yaptı.

Koçak, 1975’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne öğretim görevi olarak atanarak 1981’e kadar bu görevini sürdürdü. Tekniği, resimde gerçekliğe yaklaşmanın tek yolu olarak benimsediğini söyleyen Nur Koçak’ın çalışmalarında, foto-realist bir tekniğe göre oluşturulmuş nesne görüntüleri, birer “fetiş-nesne” anlamı kazanacak düzeyde biçimlendirilir. Boyutlar ve kullanılan biçimleme tarzı, bu anlamı vurgulayacak bir kompozisyona göre düzenlenir ve konumlandırılır. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir