NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ TOKARCZUK VE HANDKE’YE

YENİ ÇIKANLAR –  Nobel Edebiyat Ödülüne Olga Tokarczuk (2018) ile Peter Handke (2019)  layık görüldü. Akademi, geçtiğimiz yıl cinsel taciz iddialarının yarattığı tartışmaların ardından 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmeyeceğini açıklamıştı.

Tokarczuk ve Handke, 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 5,4 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. Yazarlara ödülleri Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenecek törende verilecek.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan 15. kadın yazar olan Olga Tokarczuk, 29 Ocak 1962’de Sulechov’da Polonya’da doğdu. Edebiyat kariyerine başlamadan önce Varşova Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışan yazar Carl Jung üzerine çalışmalar yaptı.

Polonya’nın en başarılı yazarlarından biri olarak görülen Tokarczuk eserleri ile Polonya’da ve Polonya dışında birçok ödüle layık görülmüştür. 2008 yılında Polonya’da verilen en önemli edebiyat ödülü olan Nike’ye sahip olan Tokarczuk 2004 yılından bu yana Polonya’da Polonya Yeşiller Partisi üyeliğini yapmaktadır.

Akademi tarafından yapılan açıklamada, bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Avusturyalı yazar Peter Handke’nin “insan deneyiminin özgünlüğünü ve sınırlarını dilbilimsel ustalıkla araştıran etkili yapıtları” nedeniyle ödüle layık görüldüğü denildi.

Peter Handke, 6 Aralık 1942’de Griffen, Avusturya’da doğdu. 12 yaşına kadar din ağırlıklı eğitim veren bir okulda okuyan Handke 1961 yılında Graz Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi ve ögrencilik yıllarında yazmaya basladı. İlk roman denemesi olan Die Hornissen Suhrkamp Yayınevi tarafından yayınladı.

1971 yılında annesi intihar etti. Kendisini cok etkileyen bu olayı Mutsuzluğa Doyum adlı romanına konu edindi.

1967’de Hauptmann ödülü’nü, 1973’te Büchner Ödülü’nü daha sonra da Kafka Ödülü’nü kazandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir