NEYDİ YEŞİLÇAM FİLMLERİNİN FELSEFESİ?

YENİ ÇIKANLAR – Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile “Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı” düzenliyor.

2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek konferansta 3 gün boyunca Yeşilçam filmlerinin felsefesi, teknolojileri, klişeleri, masalsı anlatımları konuşulacak; kentsel dönüşüm, İstanbul, isyankar gençlik ve çocuk tahayyülleri gibi filmlerde sıkça ele alınmış kavramlar tartışılacak.

Sinema sektörünün yakından tanıdığı birçok senarist, yönetmen, yapımcı, oyuncu ve eleştirmenin konuşmacı olarak yer alacağı konferansın ana konuşmacıları ise melodram türünü masaya yatıran yetkin çalışmalarıyla bilinen film kuramcısı Emeritus Profesör Christine Gledhill, ulusal sinema ve dünya sinemaları üzerine incelikli araştırmalar sunmuş Columbia Üniversitesi Film Çalışmaları Profesörü Richard Peña ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü bünyesinde, özellikle Türkiye Sineması’nı odağına alarak yaptığı ulusal ve uluslararası yayınlarıyla akademiye önemli katkılar sunmuş Prof. Dr. Savaş Arslan.

 

Film Gösterimleri

2 Mayıs 2018, Çarşamba

10.00 – 11.30Ayşecik Sokak Kızı (Ülkü Erakalın, 1966)

12.00 – 13.45Küçük Hanımefendi (Nejat Saydam, 1961)

14.00 – 16.00Şafak Bekçileri (Halit Refiğ, 1963)

16.30 – 18.00Senede Bir Gün (Ertem Eğilmez, 1971)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir