MASUMİYET MÜZESİ’NDE MÜTEVAZI BİR BULUŞMA

YENİ ÇIKANLAR – Dayanita Singh’in müze konseptinden yola çıkarak hazırladığı “Museum Bhavan” adlı sergi kitabının tanıtımı, Masumiyet Müzesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

15.İstanbul Bienali dolayısıyla Masumiyet Müzesi’nde “Museum Bhavan” adlı kitabın tanıtım etkinliği gerçekleşti. Hintli sanatçı Dayanita Singh’ın, “Museum of Men”, “Little Ladies Museum”, “Museum of Vitrines” gibi başlıklar altında çektiği etkileyici fotoğrafların yer aldığı kitapçıkların her biri farklı desenler içeren kutularda bir araya getirilmiş. Bu sayede topluca basılmasına karşın her bir kitabın kendine has ve eşsiz olması amaçlanmış.                                          (Masumiyet Müzesi Direktörü Onur Karaoğlu ve Dayanita Singh)

New York Times’ın “Geleceğin Müzesi: Taşınabilir ve Kişisel” diyerek tanımladığı kitabın yaratıcısı Singh, Orhan Pamuk’un yazdığı “Müzeler İçin Mütevazı Bir Manifesto”dan etkilendiğini söylerken, eseriyle, Masumiyet Müzesi arasında bir ruh bağı olduğunu, etkinliğin müzede gerçekleşme sebebinin yine bu bağ olduğunu belirtti.

Özel etkinliğe video aracılığıyla katılan Orhan Pamuk, Dayanita Singh’in sanatını kendine yakın hissettiğini belirterek, Singh’in detaylardan yola çıktığını, sayısız küçük şeye odaklanarak, büyük anlamlar dile getirdiğini söyledi.

Singh’in müzelerden bir fotoğraf koleksiyonu oluşturmasına sevindiğini söyleyen Pamuk, “Tuhaf ve küçük müzelere karşı aynı merakı paylaşıyoruz. Dayanita’nın son eseri, müzeler ve müze fikri üzerinden bir anlatıya bağlandığı için mutluyum. Fotoğraf ve roman sanatı gibi müzeler de hayatlarımızdaki küçük detayları korur ve onları onurlandırır.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir