MARVEL BU KEZ DERSİNE İYİ ÇALIŞMIŞ!

YENİ ÇIKANLAR – Marvel sinematik evrenin son yıllarda en çok merak uyandıran filmi Avengers: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War) izleyici ile buluştu. Yönetmenliğini Anthony Russo ile Joe Russo’nun üstlendiği, başrollerini Robert Downey Jr, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo ve Chris Evans’ın paylaştığı yapım beklentileri boşa çıkarmamış görünüyor.

Emre Balcı  emre.blc35@gmail.com

Son yılların en çok eleştirilen film türlerinin başında geliyordu süper kahraman filmleri. Genelde başarısız ve birbirlerinin tekrarı olan senaryolar bunun en göze çarpan yönüydü. Yıllardır yaratılamayan güçlü kötü adam imajı ve olayların hep New York’da geçmesi de eklenince hayal kırıklıkları kaçınılmaz oluyordu. Ancak Marvel bu sefer dersine iyi çalışmış olacak ki Infinity War ile izleyiciye güzel zaman geçirme imkânı sağlıyor.

Gelelim filme, senaryosu oldukça başarılı bir şekilde işlenmiş film boyunca olayların öngörülmedik şekilde ilerlemesi ve süper kahramanların zor durumda kalmaları diğer Marvel filmlerine kıyasla bu durumu şaşırtıcı kılıyor. Ana tema ise yıllardır beklenen kötü karakter Thanos’un gelmesi ile başlıyor. Evrendeki dengeyi sağlamak için her yolu mubahtır diye elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Yıllardır oluşan sinematik evren döngüsündeki tüm kahramanları da karşısında aciz bırakıyor.

SÜPER KAHRAMANLARIN RUH HALLERİ

Ayrıca Thanos yarattığı felsefe ile de filmi izleyenlerin kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Kaynakların hızla tükenmesi sorununu, onları kullananların yarısını yok ederek koruma fikri her ne kadar ürkütücü gelse de kimi hayranlar tarafından destekte görüyor. Tabii bu noktada Thanos’un karizmasının da etkisi var. Marvel sinematik evrenin yarattığı en iyi kötü karakterlerden olabilir. Ek olarak durum Josh Brolin’in mükemmel oyunculuğu ile birleşince ortaya oldukça etkileyici bir karakter çıkmış.

Genel hatlarıyla filmdeki aksiyon ve macera öğeleri iyi harmanlanmış durumda. İzleyiciyi sıkmayan bir tempoda film sonuna kadar götürüyor. Bir diğer nokta ise süper kahramanların psikolojilerine ustaca yer verilmesi. Film boyunca mimikler ve sözleri ile yaşadıkları ruh hali Marvel hayranlarına güzelce yansıtılıyor. Bu konuda yönetmenlerinde hakkını vermek gerekiyor. Rosso kardeşler Kaptan Amerika filmlerindeki takdir alan performanslarını bir tık daha ileriye taşıyarak ortaya oldukça sağlam bir iş çıkarmışlar.

YAŞAM HAKKININ KUTSALLIĞI

Oyuncular içinde ayrı bir parantez şüphesiz açılmalı. Hepsi yıllardır aynı rollerde oynadıkları için rollerine tam anlamıyla adapte olmuş durumdular. Bu durumunda etkisi filme yansıyor. Hepsi bu doğrultuda işlerini layığı ile yerine getiriyorlar.

Tüm bunların dışında filmde yaşam hakkının kutsallığı ve onun hiçbir şey ile pazarlık edilemeyeceği vurgusu gayet hoş bir şekilde yansıtılıyor. Göze çok fazla batırmadan diyaloglar arasında izleyici sıkmadan mesajı veriyorlar.

Sonuç olarak Marvel akıllıca yaptığı hamlelerle güzel bir film ortaya koymuş. Türdeşi olan ve DC evreninin Avengers’ı Justice League’de yapılan hatalara ve saçmalıklara düşmeden izlenmesi keyifli bir yapım yaratmışlar.

Emre Balcı hakkında

1995 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında okumayı öğrendi ve o günden sonra kitaplarla bağı hiç kopmadı. İlköğretiminin sonrasında Mecidiyeköy Anadolu Lisesi'nde okudu. Sinemaya karşı duyduğu ilgi özellikle Alfred Hitchcock’ın Arka Pencere filmiyle tanışmasıyla daha da arttı. Caz ve klasik müziğe olan sevgisi sayesindeyse çello ile tanıştı. Emre Balcı, halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor.

Emre Balcı tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir