Mars’ta tek başına!

Yönetmenliğini Ridley Scott’un üstlendiği, başrollerini Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara ve Kristen Wiig’in paylaştığı Marslı (The Martian) 2 Ekim 2015’ten itibaren sinemalarda.

Filmde Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney (Matt Damon) isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekâsını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim adamı durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da cesur bir kararla kurtarma operasyonunda yer alırlar. Dünya Watney’nin güvenli bir şekilde geri dönmesi için kenetlenir.

Çok satılan romanından esinlenilen Marslı, usta yönetmen Ridley Scott imzasıyla beyazperdeye taşındı.

“Bu bir nihai hayatta kalma hikayesi” diye sözüne başlıyor yönetmen Ridley Scott. “Mark Watney hayal edilemeyecek bir uzaklıkta yapayalnızdır ve hayatta kalması tamamen kendi elindedir. Mark’ın kaderi paniğini kontrol etmesine, ölümün kaçınılmaz olduğunu kabullenmesine, eğitimine, mizah anlayışı sayesinde sakin kalmasına ve problem çözebilme yeteneğine bağlıdır.”

Watney’nin espri anlayışı, tüm umutsuzluklarla ve zorlaşan şartlarla başa çıkmasını sağlıyor. Hep iyimser kalabilmesi, hikaye ve karakter için hayati önem taşıyor. Matt Damon’ı karakterine çeken bu yönü oluyor.

“Sadece Watney değil, bütün karakterlerin espri anlayışına hayran kaldım” diyor Damon. “Filmin komik yönü asla üstünkörü geçilebilecek bir konu değil ve içerisindeki dramla birbirini tamamlıyor. Bu bilim kurgu filmlerinde sıkça rastladığımız bir durum değil.”

Damon senaryoyu Elysium’da beraber çalıştığı yapımcı Simon Kinberg’den teslim almış. Cuma günü gönderdiği senaryoya, Damon cevabını Pazar günü vermiş.

“Matt hikayeye benim stüdyoda verdiğim tepkiye benzer bir tepki verdi” diye hatırlatıyor Kinberg. “Çok orijinal, komik, heyecanlı ve bir hayatta kalma hikayesi için eşsiz derecede farklı olduğunu söyledi. Başka birini Mark Watney olarak düşünemezdik.”

Marslı nerede çekildi?

Marslı’nın İlk fotoğraf çekimi 8 Kasım 2014’te Budapeşte’de başlıyor. Bu göz kamaştırıcı Orta Avrupa başkenti, birçok güzel mekanı yüzünden, bit yığın büyük bütçeli Holywood filmine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Ancak özellikle film yapımcılarının dikkatini çeken bir diğer unsur ise Korda Stüdyoları.

Korda Stüdyoları’nın 6.sahnesinin dünyanın en büyüğü olduğu söyleniyor, bir Mars ortamı yaratmaya ve MAV’nin fırlatma ünitesi için uygun durumda. Set, diyalog sahnelerini, kapsül içi çekimleri ve büyük kum fırtınalarını çekmek için çok ideal. Büyük ölçekli çekimler daha sonra Ürdün’de tamamlanıyor.

Yapımcılar bu noktada şu bilgiyi veriyor: “Avustralya’nın en ücra yerlerini Mars yüzeyine benzer bir yer bulmak için keşfe çıktık. Ancak başarısız olduk. Öncelikle Mars’ta geçen iç mekan çekimlerini tamamladık ve Ürdün’de çektiğimiz dış mekan çekimleri ile birleştirdik. Prodüksiyon sırasında, uzay gemisi Hermes ve astronotların Marstaki sığınağı için Korda’nın tüm altı seti kullanıldı. Sanat departmanı ise, hızlı çalışmasıyla bilinen ve planların önüne geçen Scott’un bir adım önünde olabilmek için büyük çaba sarf etti.”

Aşağıda Marslı filminin fragmanını izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir