Makineleşmek istiyorum

YENİ ÇIKANLAR – Stefan Zweig’ın kaleminden modern zamanların, sanayi toplumunun, şehirleşmenin ve işçi sınıfının ruhunu mısralarında yakalamış Flaman bir şairin portresi. 

Belçikalı ünlü şair Émile Verhaeren (1855-1916) şiirlerindeki yoğun imge dokusu ve tekniğin belirlediği modern çağı olumlayan tavrıyla Avrupa’nın Walt Whitman’ı olarak ün kazandı. Stefan Zweig onunla 1902 yazında Belçika’da tanıştı ve tanışır tanışmaz şaire dostluk besledi. Hakkındaki ilk denemesini 1904’te yazdı, ilerleyen yıllarda Verhaeren üzerine çalışmalarını sürdürdü. Verhaeren 1916’da talihsiz bir tren kazasında öldüğünde Birinci Dünya Savaşı iki yazarın yollarını çoktan ayırmıştı. Zweig, Verhaeren hakkındaki anılarını da derleyerek çalışmalarını yayımlamayı yeğledi.

Stefan Zweig’ın Can Yayınları’ndaki diğer kitapları: Dünün Dünyası, Amok Koşucusu, Yarının Tarihi, Lyon’da Düğün, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Günlükler, Satranç, Değişim Rüzgârı, Marie Antoinette, Sabırsız Yürek, Joseph Fouché, Rotterdamlı Erasmus, Balzac, Macellan, Hayatın Mucizeleri, Montaigne, Vicdan Zorbalığa Karşı ya da Castellio Calvin’e, Üç Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Mary Stuart, Şeytanla Savaş: Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu-Bir Kadının Hayatından 24 Saat, Kendi Hayatını Yazan Üç Yazar: Casanova, Stendhal, Tolstoy, O muydu?, Bir Kalbin Çöküşü,  Olağanüstü Bir Gece.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir