‘LAİKLİK BU MU?’ DEDİLER ÖMER KOÇ KOLEKSİYONUNA SALDIRDILAR!

YENİ ÇIKANLAR – İKSV tarafından Koç Grubu ana sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sergilenen Ömer Koç koleksiyonu eserlerine 4-5 kişilik bir grup tarafından “Laiklik bu mu?”, “Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi” bağırmaları eşliğinde saldırı düzenlendi.

T24’ün haberine göre “Kapı çalana açılır” başlığı altında Abdülmecid Efendi Köşkü’nde düzenlenen sergiye saat 14.00 sıralarında gelen saldırganlar, birinci kattaki Ron Mueck’e ait ‘Hırka altındaki adam’ heykelini tahrip etmek istedi.

Güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği saldırganların “Laiklik bu mu?”, “Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi” ve “Burada bunlar sergilenemez” diye bağırdığı iddia edildi.

Bu sırada sergiye gelenler saldırgan grubu alkışlar ve “Görmek istemiyorsanız gelmeyin. Dışarı, dışarı” sözleriyle protesto etti.

Saldırganların 15 dakika sonra dışarıya çıkarıldığı belirtildi. T24, 22 Ekim 2017 Pazar günü sergiye ikinci bir saldırı daha gerçekleştirildiğini yazdı.

Hedef gösterilmişti

Saldırıya uğrayan sergi, ‘Osmanlı torunları’nca hedef gösterilmişti.

II. Abdülhamit’in beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu, Twitter hesabından sergiyi ‘rezalet’ diye tanımlamıştı.

Son Halife Abdülmecid’in evinde Koç tarafından açılan sergi durdurulmalı! Kuzguncuk’ta bulunan sergide sanat adı altında “rezalet”!!! pic.twitter.com/0nqTfCNg1e

— Nilhan Osmanoğlu (@NilhanOsmanoglu) October 21, 2017

Bir diğer torun Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Facebook hesabından şunları yazmıştı: “Kanuna göre Koç ailesinin satın aldığı vicdanlara göre ise gasp ettiği bu köşkte yapılan bu rezaleti kabul etmemiz mümkün değildir.”

Köşk’ün tarihi

Geç Osmanlı mimarisinin görkemli örneklerinden olan Abdülmecid Efendi Köşkü, 19. y.y. sonralarında Mısır, Hıdıvi İsmail Paşa tarafından av köşkü olarak yaptırıldı. Mimarı kesin olarak bilinmeyen, ancak Vallaury’ye atfedilen eser Sultan 2. Abdülhamid tarafından satın alındı ve yeğeni Abdülmecid Efendi’ye devredildi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son halifesi olan ve sanata düşkünlüğüyle bilinen, resimleri Türk resim tarihine geçen Abdülmecid Efendi, köşkü yazlık olarak ve sanat çalışmaları, sanat toplantıları için kullandı. Nü niteliğindeki eserleriyle de bilinen Abdülmecid Efendi halifeliğin kaldırılmasının (1924) ardından yurt dışına çıkarıldı, öldükten sonra cenazesi Medine’ye nakledildi.

1924 yılında İstanbul Defterdarlığı’na geçen köşk, 1980’li yıllarda Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu Kâzım Taşkent tarafından satın alındı, ardından Yapı Kredi Bankası’nı da bünyesine katan Koç Topluluğu’na devredildi. Köşkü restore eden Koç Topluluğu, “Hanedandan Bir Ressam” başlıklı sergiyle Abdülmecid Efendi’nin eserleri eşliğinde köşkü tekrar ziyarete açmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir