KRİTERLERİM, DUYGUSAL VE İÇGÜDÜSEL OLACAK

YENİ ÇIKANLAR – Bu yılki Shanghai Uluslararası Film Festivali’nde jüri başkanlığını üstlenen Nuri Bilge Ceylan, filmlerinin yabancı izleyicilere yaşattığı hislerle ilgili olarak, ”Kültürel unsurlar değişse de insan doğasının her ülkede aynı olduğuna inanıyorum” dedi.

22. Shanghai Uluslararası Film Festivali’nde dağıtılacak Altın Kadeh ödüllerinin ana yarışma bölümünün jüri üyeleri, bugün düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu yılki organizasyonda jüri başkanlığını üstlenen dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a filmlerin değerlendirilme sürecinde İtalyan yönetmen Paulo Genovese, Rus yönetmen Aleksey German Jr, Hint yönetmen Rajkumar Hirani ve Meksikalı yapımcı Nicolas Celis ile Çinli oyuncular Zhao Tao ve Wang Jingchun eşlik ediyor.

Nuri Bilge Ceylan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin kültürüne uzun zamandır ilgi duyduğuna ve iki kültür arasında benzerlikler bulunduğuna işaret ederek, ”Çin kültürüne olan ilgim filmlerle başladı. Özellikle Jia Zhangke’nin filmlerini çok seviyorum. Film yapmaya da neredeyse aynı zamanlarda başladık. İlk filmlerimiz 1998’de Berlin Film Festivali’nde yer almıştı.” dedi.

Film festivallerinin bir şehir için büyük önem taşıdığının altını çizen Ceylan, ”İstanbul Film Festivali’nin başladığı günleri hatırlıyorum. Bu festival olmasaydı, ben de bir sinemacı olamazdım. Sinemaya bakışımızla ilgili her şeyi değiştirdi ve etkiledi. Bir festival size farklı türdeki filmleri gösteriyor. Filmlerin çeşitliliğini görmek çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında söz alan Çinli oyuncu Zhao Tao, Shanghai Uluslararası Film Festivali’nin Çinli ve yabancı sinemacılar için çok önemli bir platform olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda Çin’in en ünlü yönetmenlerinden Jia Zhangke ile evli olan Zhao, ”Nuri Bilge Ceylan’ın bu yılki yarışmanın jüri başkanı olacağını öğrendiğimde çok mutlu oldum. Çünkü Jia Zhangke ve ben, Ceylan’ın eskiden beri hayranıyız.” diye konuştu.

Açıklamasında, sinemanın sınırları ortadan kaldırdığına vurgu yapan Meksikalı yapımcı Nicolas Selis de filmlerin değerlendirilme sürecinde farklı ülkelerden yapımları izleyecek jüri ekibinin parçası olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

“Kriterlerim, duygusal ve içgüdüsel olacak”

Nuri Bilge Ceylan, ortak basın toplantısının ardından Çinli basın mensuplarına toplu bir röportaj verdi.

Altın Kadeh ödüllerinin değerlendirilme süreciyle ilgili konuşan 60 yaşındaki yönetmen, jüri üyesi olarak katı kriterlere sahip olmadığına işaret etti. Ceylan, ”Ne zaman bir kriterim var diye düşünsem, bir film gelir ve bu kuralları yıkar. Dolayısıyla kriterlerim daha duygusal ve içgüdüsel; ancak bu duygusal kriterler de aslında yaşam boyu edindiğim tecrübelerden oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Yönetmenliğini yaptığı filmlerin genel itibarıyla insan doğasıyla ilgili olduğunu hatırlatan Ceylan, kültürel unsurlar değişse de insan doğasının her ülkede ve her kültürde aynı olduğuna inandığını dile getirdi. Ünlü yönetmen, ”Filmlerimi izleyen herkesin kendisinden bir şeyler keşfetmesini temenni ediyorum, bu herhalde temenni edebileceğim en iyi şey.” dedi.

Bu yıl 22’ncisi düzenlenen Shanghai Uluslararası Film Festivali kapsamında dağıtılacak Altın Kadeh ödülleri, 23 Haziran günü sahiplerini bulacak.(Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir