KIZIL KAHKAHA TALÂT SAİT HALMAN ÇEVİRİ ÖDÜLÜ’NÜ ALDI!

YENİ ÇIKANLAR- İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl beşincisi verilen Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nü Everest Yayınları’ndan çıkan Leonid Andreyev’in Kızıl Kahkaha adlı kitabı kazandı.

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü için değerlendirmeyi yapan jüri, kitabın önemi ile birlikte niteliğini de göz önünde bulundurmakta. Kayahan Yükseler’in çevirisi ile Türkçe’ye kazandırılan Kızıl Kahkaha hem çeviri hem kitabın konusu bakımından bu ödülü hak ettiğini kanıtlamaktadır.

KORKUNÇ SAVAŞLARIN AYAK SESLERİ BU ROMANDA DUYULUYOR!

“Kızıl kahkahayı tanıdım. Onu aramış ve sonunda bulmuştum. Şimdi, bütün bu bozulmuş, parçalanmış, tuhaf bedenlerin içinde ne olduğunu anladım. Kızıl kahkahaydı bu. Gökteydi, güneşteydi ve çok geçmeden dünyanın dört bir yanına yayılacaktı.”

Rus yazar, hikâyeci ve oyun yazarı Leonid Andreyev’in Kızıl Kahkaha’sı Everest Yayınları’ndan çıktı. H.P. Lovecraft ve Robert E. Howard gibi yazarları derinden etkileyen Andreyev’in birçok oyunu da Stanislavski ve Meyerhold tarafından sahnelendi.

Eserlerinde insanın kendi kendini yok etme dürtüsünü, normalliğin arkasındaki deliliği, gündelik hayatın içindeki hırsı irdeleyen Andreyev, Kızıl Kahkaha romanında da henüz 20. yüzyılın korkunç savaşlarına girmemiş insanlığı uyarmaktadır.

“Modern tarihin en güçlü yazarından biri.”

Robert E. Howard

“…delilik ve korku.”

Bu sözcüklerle başlayan roman, okuru daha ilk satırından itibaren acımasız bir savaşın içine sokuyor. Rusların ağır bir yenilgiye uğradığı Rus-Japon savaşını ve etkilerini bir askerin gözünden aktaran Leonid Andreyev, savaşın yalnızca alanlarda kalmadığını, bütün mahallelere, evlere ve insan ilişkilerine nasıl sızdığını anlatıyor.

Kimi eleştirmenlerce Rusya’nın Edgar Allan Poe’su olarak adlandırılan Andreyev, Everest Yayınları’ndan çıkan Kızıl Kahkaha’da savaşların anlamsızlığını anlatırken, kan dökmenin, kitlesel cinnetin, deliliğin simgesel görüntüsünü çarpıcı bir biçimde betimliyor.

Ölümünden sonra H.P. Lovecraft’in kütüphanesinin başucunda bulunan Kızıl Kahkaha, 1. Dünya Savaşı’nda yaşanacak dehşeti önceden bildiren, kehanet dolu bir roman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir