KERKÜK’ÜN NÜFUSU NE KADAR?

YENİ ÇIKANLAR – Kerkük’ün nüfusu ne kadar? Kerkük’te kaç Türkmen kaç Kürt var? Kerkük’ü kim yönetiyor? Kerkük’ün haritadaki yeri nedir?

Kerkük, Irak’ın kuzeyinde yer alan, nüfusun çoğunluğunu Araplar, Kürtler ve Türkmenlerin oluşturduğu, yönetim merkezi Kerkük kenti olan ve dört kazaya ayrılan ildir. 28 Mart 2017 tarihinde aldığı meclis onayıyla Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bir parçası olduğu anlamına gelecek bir kararla, resmi kurumlara Irak Bayrağı’nın yanı sıra Bölgesel Yönetim Bayrağı’nın da çekilmesine hükmedildi.

1976’dan 2006’nın ortalarına kadar “kamu malı” anlamına gelen ve çok zengin petrol ve doğalgaz rezervlerinin ulusal mülkiyetine gönderme yapan Tamim (At-Ta’mim) adıyla biliniyordu. Bazı kısımlarının 1976’da komşu Süleymaniye, Diyala ve Selahaddin illerine eklenmesinden önce ise daha büyük bir alanı kapsamakta ve Kerkük İli olarak adlandırılmaktaydı. 2006’nın ortasından sonra ise, bugün de bilinen şekline, sınırları o dönemdeki hâline çevrilmeksizin Baath öncesi dönemdeki bu adlandırılmaya geri dönüldü.

2017 tahmini hesaplara göre Kerkük Nüfusu 1,26 milyondur.

Vikipedi’de yer alan tabloya göre Kerkük Nüfusu Şöyle:

Ekran Resmi 2017-09-24 14.48.12

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir