KAZ DAĞLARI’NDA BÜYÜK SU VE VİCDAN BULUŞMASI

YENİ ÇIKANLAR – Kaz Dağları’nda maden arama çalışmalarına tepki için ‘Büyük Su ve Vicdan Buluşması’na sanatçı, yazar ve gazeteciler de destek verdi. #Kazdağınadokunma etiketi ise Kaz Dağları’nda yapılan maden arama çalışmalarına tepki gösterenlerin yürüyüşü sırasında sosyal medyada tt oldu.

Fotoğraf: Melda Okur, Twitter

Kanadalı bir maden şirketi ve Türk ortağı tarafından Kaz Dağları’nda, Çanakkale’ye bağlı Kirazlı köyünde altın arama çalışmaları için ağaçların kesilmesi sonrası bölgeye yüründü. Çanakkale Belediyesi, eyleme on binlerce kişinin katıldığını duyurdu.

Daha önce de bölgede protesto yürüyüşü yapan çevreciler ve yerel halk, maden aranacak alanda 192 bin ağaç kesildiğini söylerken; Tarım ve Orman Bakanlığı 13 bin ağacın kesildiği bilgisini veriyor.

Eyleme katılanların sosyal medya paylaşımlarına göre, protestocular maden arama çalışmalarının yapıldığı şantiye alanına girdi.

Göstericiler ellerinde “Kaz Dağları hepimizin,” “Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir,” “Suyuma ve toprağıma dokunma” pankartları da taşıyor.

Akşam saatlerinde Moğollar da, maden arama çalışmalarına tepki ve protestolara destek vermek amacıyla konser verecek. Piyanist Fazıl Say da 18 Ağustos’ta firmanın faaliyet gösterdiği alanda konser vereceğini duyurdu.(Kaynak: BBC Türkçe)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir