‘KAMUSAL ALAN’DA ALTERNATİF BULUŞMA

YENİ ÇIKANLAR  – “Kamusalı Yapmak / Public in the Making” 18-20 Ekim tarihleri arasında, Avrupa Topluluğu Horizon 2020 programı tarafından desteklenen, 14 ülkeden 20 kurum ve 150’nin üzerinde bireyin dogrudan parçası olduğu “trans-making [1]” projesi kapsamında Istanbul’da gerçeklesiyor.

Hıdır Eligüzel  hidireliguzel@gmail.com

Kamusalı Yapmak / Public in the Making etkinlik projesinin Türkiye ortakları Istanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve BIS tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) , Avrupa Kültür Derneği, AICA, Herkes İçin Mimarlık, PASAJ, Sokak Bizim Derneği, Kent ve Çocuk, Komşu Kafe Kolektifi işbirliğiyle düzenleniyor, amberPlatform [2] tarafından koordine ediliyor. Üç gün sürecek “Kamusalı Yapmak / Public in the Making” etkinliği, “yapmak” eyleminin merceğinden toplumsal kavramların belki de en muğlak ve sorunlusu olan kamu/kamusal  kavramına çok disiplinli bir bakış getirmeyi hedefliyor. Sanat ve tasarımdan felsefeye, mimarlığa ve şehir planlamacılığına uzanan farklı disiplinlerin bakışından kamusal sözcüğünün asıl ruhuna uygun ortak yaratıcılığı ve hakiki bilgiyi arayan, özgün bir yaklaşımın izlerini sürmeyi ve aynı zamanda bu yaklaşımı pratikte inşa etmeyi amaçlıyor.

Bu buluşma, dahil olmak isteyen herkesi, kamusallığı teorik, pratik sanatsal kültürel olarak yeniden düşünmeye ve araştırmaya davet ediyor. Savaş ve askeri çatışma koşullarında göç ve bellek, sesli kültür tarihi, sanat oluşumlarının katılımcı stratejileri, bilgi müşterekleri, kentte ekim ve yemek pratikleri üzerinden henüz kuramadığımız ama kurabileceğimiz bir kamusal alanın imkanlarını tartışmaya çağırıyor.

13 panel, 3 ana tema konuşması, 2 yürüyüş, 5 atölye ve kurumsal sunumlardan olusan “Kamusalı Yapmak / Public in the Making”in üç günlük programı Mayıs ve Haziran aylarında yapılan çağrıya cevap veren sanatçı, küratör, tasarımcı, şehir plancıları, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katıldığı buluşmalar neticesinde belirlendi. Asu Aksoy, Peter Klepec ve Renata Salecl’in kamusal alana dair tematik konuşmalar yapacağı etkinlikte Mahir Namur, Zeynep Kadirbeyoğlu, Yeliz Kahya, Nafiz Akşehirli, Çiğdem Kaya, Esra Yıldız, Ezgi   Tuncer, RCE, Zeynep Arda, Mustafa Avcı, Zeynep Günay ve Herkes için Mimarlık panellerin moderatörlüğünü üstlendi. Herkese açık kolektif akşam yemek programı ve mekan ziyaretleri  ile zenginleşen yoğun program kendi alanlarında uzman 75’i aşkın kültür ve sanat dünyasının uluslararası aktörlerinin katılımı ile gerçekleşiyor. Ayrıca katılımcılar atölyelerde dijital hikaye anlatımı ile kent deneyimleri paylaşımı, kamusallığın görsel, metinsel ve haritalama teknikleriyle belgelenmesi, yeni kamusal alan terimleri ve günümüz veri dünyasında alternatif anlatı önerileri üzerine çalışabilecekler.

Etkinlikte amberPlatform’un yeni yayını aTXT tanıtılacak ve serinin ilk kitabı olan   “trans-making”in ilk fasikülleri okuyucularla sunulacak. Panel ve atölyeler ITÜ Taşkışla, santralistanbul, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) ve MSGSU  Fındıklı kampüsünde gerçeklesecek. Etkinlik 20 Ekim Cumartesi akşamı Roma Bostanı’na   ziyaret ile son bulacak.

[1] https://trans-making.eu/

[2] http://transmaking.amberplatform.org/tr/

Hıdır Eligüzel hakkında

Varto'da doğdu. Çocukluğunu İzmir'de geçirdi. Şimdilerde ise İstanbul'da yaşamını devam ettiriyor. Siyaset ve sosyal bilim temelli lisans eğitimine; felsefe, sosyoloji ve sanat ağırlıklı okumalar, çalışmalar eşlik ediyor. Farklı mecralarda şiir, kültür -sanat ve politika metinleri yazıyor.

Hıdır Eligüzel tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir