JOAQUIN PHOENIX OSCAR TÖRENİ KONUŞMASINDA KARDEŞİ RIVER PHOENIX’İ ANLATTI

YENİ ÇIKANLAR – ABD’nin Los Angeles kentinde Pazar gecesi düzenlenen 92’inci Oscar ödül töreninde çok sayıda ilk yaşandı.

Bunların başında Güney Kore yapımı bir film olan Parazit’in (Parasite) en iyi film kategorisinde ödül alması yer alıyor; Parazit böylece bu ödülü alan İngilizce dışındaki bir dilde çevrilen ilk film oldu.

Parazit, en iyi film, en iyi uluslararası film, en iyi yönetmen ve en iyi özgün senaryo olmak üzere toplamda dört kategoride ödül aldı.

Geceye damga vuran bir diğer olay ise en iyi oyuncu Oscar’ını alan Joaquin Phoenix’in yaptığı konuşmaydı.

Bu yıl ödül sezonuna küresel ekonomik sistemin yarattığı haksızlıklara ve sinema dünyasındaki ayrımcılığa vurgu yapan konuşmalarıyla damga vuran Joaquin Phoenix, Oscar gecesi de şaşırtmadı.

2019’un en çok konuşulan filmlerinden Joker ile en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanan Amerikalı aktör Joaquin Phoenix teşekkür konuşmasında, “Sessizlerin sesiyiz. Hepimiz adaletsizliğe karşı savaşıyoruz. Kendimizde bir ineği yapay olarak dölleyip yavrusunu çalma hakkını görüyoruz” dedi.

“Doğal hayattan koptuğumuzu düşünüyorum” diyen Phoenix, hayvanlara yapılan işkencelere değindiği konuşmasını 1993 yılında hayatını kaybeden erkek kardeşi River Phoenix’ın şarkı sözlerini söyleyerek bitirdi: “Kurtarmak için aşkla koş, huzur seni bulacaktır.”

Joaquin Phoenix’in bu konuşması kendisi gibi Oscar’a aday gösterilmiş bir oyuncu olan River Phoenix’ın trajik ölümünü akıllara getirdi.

River Phoenix’in hayvan hakları aktivisti olması da Joaquin Phoenix’in konuşmasını daha anlamlı kıldığı gibi oyuncunun bu konuşması sırasında neden duygusallaştığını ortaya koyuyor.

1989 yılında Oscar’a aday gösterildi

River Phoenix, 31 Ekim 1993 yılında oyuncu Johnny Depp’in sahiplerinden olduğu The Viper Room isimli gece kulübünde yüksek dozda uyuşturucu yüzünden 23 yaşında hayatını kaybetti.

Küçük yaşta bir oyuncuyken büyük bir üne kavuşan River Phoenix hiçbir zaman poster yüzü olmaktan fazla hoşlanmamıştı.

River Phoenix

1986 yılında çekilen ve film müzikleriyle de sinema tarihine geçen Stand By Me filmiyle üne kavuşmuştu.

1989 yılında ise Running on Empty filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ına aday oldu.

Guardian gazetesinin haberine göre kırmızı halıda o zamanların genç idolü olarak görülen River Phoenix’e bir gazeteci, “Hollywood’da şöhrete kapılıp gitmek kolay değil mi?” diye sormuş, genç oyuncu ise “Benim için hayır” yanıtını vermişti.

River Phoenix hayatını kaybettikten sonra Esquire dergisine bir röportaj veren annesi Arlyn, oğlunun özellikle Stand By Me filminden sonra ünden çok rahatsız olmaya başladığını, bazen ortadan kaybolmak istediğini, iyi bir oyuncu olmasının yanı sıra yalnız da olduğunu söylemişti.

Filmin yönetmeni Rob Reiner ise Guardian gazetesine River Phoenix’in ölümünün 25’inci yıldönümünde verdiği röportajda River’ın çok yetenekli bir oyuncu olduğunu; annesi ve bütün kardeşlerinin film çekimi sırasında sette bulunduğunu ancak babasının “alkol sorunları olabileceğini, o yüzden o tarafın sıkıntılı olduğunu düşündüğünü” ifade etti.

River Phoenix ise bir röportajında ailesinin küçükken mensubu olduğu Venezuela’daki “Children of God” (Tanrı’nın Çocukları) tarikatında dört yaşındayken tacize uğradığını söylemişti.

Aile daha sonra bu tarikat hayatından kaçarak ABD’ye geldi.

Ailece vegan olmuşlardı

Joaquin Phoenix’in Oscar ödül törenlerinde hayvan haklarına değinmesi boşuna değil; ağabeyi River Phoenix dahil olmak üzere bütün aile 1977 yılında vegan olmaya karar verdi.

Joaquin Phoenix, nasıl ailecek vegan olmaya karar verdiklerini geçen yıl Vanity Fair dergisine verdiği röportajda anlattı.

O yıl Phoenix ailesi Venezuela’da dahil oldukları kalt hayatından kaçarak Miami’ye giden bir gemiye binmişlerdi.

O gemide balık tutanların güvertede hayvanlara nasıl işkence uyguladığını görünce bütün aile vegan olmaya karar verdi.

River Phoenix’in eski sevgililerinden oyuncu Martha Plimpton, daha önce anlattığı bir anekdotta, bir restoranda deniz ürünü siparişi verdiği için River Phoenix’in ağlayarak restorandan uzaklaştığını söylemişti.

River Phoenix, farklı uyuşturucu maddeleri karıştırdığı için gece kulübünün dışında hayatını kaybettiği gece yanında sevgilisi Samantha Mathis ve Joaquin Phoenix dahil olmak üzere diğer kardeşleri de vardı.

River Phoenix, sekiz yaşında annesinin bir ajansa yazdırmasının ardından oyunculuğa başladıktan sonra diğer kardeşleri de onu takip etmişti.

Oyuncu Samantha Mathis, River Phoenix’in 25’inci ölüm yıldönümünde Guardian gazetesine verdiği röportajda şunları demişti:

“Şimdi fotoğrafına bakıyorum da, eğer River bugün halen burada olsaydı, oyunculuk, yönetmenlik yapıyor, dünyayı kurtarıyor, yaşıyor ve takılıyor olurdu. Tanrım, çok güzel olmaz mıydı?”

Kaynak: BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir