JEREMY CORBYN KİMDİR?

YENİ ÇIKANLAR – İngiltere’de 12 Aralık’ta yapılacak erken seçimde, ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in 2017 seçimlerinde gösterdiği “sürpriz” başarıyı tekrarlayıp tekrarlamayacağı merak konusu.

2015’te İşçi Partisi liderliğine seçilen Corbyn, o seçimlere parti içindeki liderlik tartışmalarıyla girmiş ancak kamuoyu yoklamalarının aksine, partinin oy oranını ve milletvekili sayısını artırarak bu tartışmalara, bir süreliğine de olsa son vermişti.

İşçi Partisi Corbyn liderliğinde, 2015’te yüzde 30 olan oy oranını 2017’de yüzde 40’a çıkarmıştı.

Bu başarısı, İşçi Partisi’nin parlamento grubunda Corbyn karşıtlığının eskisi kadar yüksek sesle dile getirilmesini bir süreliğine engellemişti.

O dönem olduğu gibi bugün de kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi, iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin gerisinde görünüyor (seçimlere bir hafta kala bu fark yüzde 10 civarında).

‘Umudun manifestosu’

Corbyn, “umudun manifestosu” olarak nitelediği seçim bildirgesini açıkladığı konuşmasında “yeşil sanayi devrimi” sözü verdi.

Parti, “Gerçek Değişim Vakti Geldi” başlıklı bildirgesini, “İngiltere’yi dönüştürmek amacıyla on yıllardır açıklanan en radikal ve iddialı plan” olarak nitelendirdi.

Ancak Corbyn, İngiltere’de zengin kesimlerin ve bu kesimlerin siyaset ve medyadaki destekçilerinin, 12 Aralık’taki erken seçim öncesi, İşçi Partisi’nin vaatlerini gerçekleştirmesinin mümkün olmadığı yönünde yayınlar yapacağı uyarısında bulundu.

Zira manifesto, demiryolu ve posta idaresi ile su ve enerji şirketlerinin kamulaştırılması, British Telecom’un kısmen kamulaştırılmasıyla tüm konutlara ve iş yerlerine bedava internet hizmeti verilmesi, asgari ücretin yükseltilmesi, daha fazla kazanandan daha fazla vergi alınması, üniversite harçlarının kaldırılması, 2024’e kadar çoğu sosyal konut olmak üzere her yıl 100 bin konut inşa edilmesi, iklim değişikliği ile mücadele için çevreyi kirletelenlere yönelik olarak yeni vergi politikaları uygulanması ve 1 milyon kişiye istihdam sağlanması, 250 milyar sterlinlik “Yeşil Dönüşüm Fonu” oluşturulması, belirlenen çevre kriterlerini karşılayamayan şirketlerin Londra Borsası’ndan çıkarılması, petrol şirketlerinden özel vergi alınması gibi vaatler içeriyor.

İşçi Partisi en son 1997-2010 yılları arasında iktidarda oldu, son 9 yıldır da ana muhalefet partisi konumunda.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir