İSTANBUL’DA KARA HAFTA

YENİ ÇIKANLAR – Kara Hafta İstanbul Festivali’nin dördüncüsü bu yıl yine DenizBank ana sponsorluğunda, Pera Palace Hotel’de, 23-24 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Bu yılki teması efsane polisiye karakter Mike Hammer olan festival kapsamındaki tüm etkinlikler iki gün boyunca ücretsiz olarak tüm halkın katılımına açık olacak.

Kara Hafta İstanbul Festivali‘ne bu yıl dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Aytül Akal, Armağan Tunaboylu, Celil Oker, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay, İskender Pala gibi önemli Türk yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

Komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal gibi Türk edebiyatının önemli isimlerini bulunduran 4. Kara Hafta Festivali, ‘Mike Hammer nedir? Ne değildir?’, ‘Güncel Olaylar, Siyaset ve Polisiye’ ve ‘Polisiye Nasıl Yazılır?’ gibi oturumlarla Pera Palace Hotel’in Galata Salonu’nda polisiye severleri ağırlayacak.

Festivalin açılış akşamında, 2018 Yılı Polisiye Edebiyatı’na Katkı Ödülü Oğlak Yayınları Kurucusu Senay Haznedaroğlu’na Doğan Hızlan tarafından takdim edilecek ve aynı gün ünlü yazar ve sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, DenizBank Selma Akboğa Salonu’nda DenizBank çalışanlarıyla bir söyleşi gerçekleştirecek.

Festival komite başkanı yazar Ahmet Ümit festivali değerlendirirken şöyle konuştu; “Şehir ve edebiyat arasındaki ilişkinin suçtan yola çıkarak bir dışa vurumu olan Kara Hafta, bu yıl da İstanbul’un en özel etkinliklerinden biri olacak. Efsane dedektif Mike Hammer teması etrafında polisiye edebiyatına dair birçok konuyu ele alacağız. İstanbul’un kültür – sanat alanındaki bilinirliğine bu yıl da katkı sunacağımıza inanıyoruz.”

“Hayata kalıcı izler bırakmanın yolu kültür sanattan geçiyor”

Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan DenizBank Kültür-Sanat Danışmanı Perihan Yücel, “İnsan en çok sanat ve edebiyat sayesinde kendini ifade edebilme, hissettiklerini ve düşündüklerinipaylaşabilme imkânı buluyor. Aynı zamanda hayata kalıcı izler bırakmanın yolu da sanat ve edebiyattan geçiyor. Kurulduğu günden itibaren bu düşünceyi içselleştiren DenizBank’ın bu anlamda bıraktığı çok değerli ve silinmeyecek izleri var. Kara Hafta ile de Pera Palace’ın büyülü atmosferinde, kıymetli yazarlarla güzel izler bırakmaya devam ediyoruz” dedi.

Pera Palace Hotel Pazarlama & İletişim Müdürü Can Erol, festivale ilişkin şunları söyledi; “2015’te Agatha Christie’nin doğumunun 125.yılını anarak başladığımız yolculuğumuza, geçtiğimiz yıllarda Belçikalı yazar Georges Simenon ve İngiliz yazar Ian Fleming ile devam etmiştik. Bu yıl da polisiyenin efsane figürü Mike Hammer ile yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Festival her yıl daha büyük bir ilgiyle karşılanıyor. İnanıyoruz ki, önümüzdeki yıllarda birbirinden önemli yazarları ağırlamaya devam edeceğiz”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir