IMDB PUANI NEDİR?

YENİ ÇIKANLAR – Internet Movie Database (Türkçesi: İnternet Film Veri Tabanı), kısaca IMDb, yeryüzündeki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanıdır. Sinema ve dizi izleyicilerinin merakla takip ettikleri her filmin yanında kullanıcıların verdiği puan vardır.

Ocak 2017 itibarıyla TV bölümleri de dahil olmak üzere 4.1 milyon civarında yapım ve 7.7 milyon civarında kişi hakkında bilgiler içerir. Alexa Top 50 listesinde yer alan sitenin 70 milyon kayıtlı kullanıcısı vardır. Ücretli veya ücretsiz üyelik sistemiyle kaydolan kullanıcıların katkılarıyla büyür. Bütün kayıtlı kullanıcılar sitedeki yapımlara 1 ve 10 yıldız arasında derecelendirme yapıp yorum yazabilir.

1990 yılında, İngiliz bilgisayar programcısı ve film hayranı Col Needham’ın Usenet üzerinde güzel gözlere sahip oyuncuları içeren “Those Eyes” başlıklı bir gönderiyi paylaşmasıyla ortaya çıktı. 1990 yılının sonuna kadar 10,000 tane farklı liste oluşturulduktan sonra listeler Unix shell olarak derlendi ve böylece IMDb veritabanı ortaya çıktı.

Site 1996 yılına kadar “rec.arts.movies movie database” olarak adlandırıldı. 1998’de Amazon com tarafından satın alındı.

Kaynak: Vikipedi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir