İKİNCİKAT’TA ‘DÜĞÜN’ VAR!

YENİ ÇIKANLAR – Tiyatro Sarı Sandalye’nin 5. projesi olan, Bertolt Brecht’in “Küçük Burjuva Düğünü” metninden sahneye uyarladığı ve 1 Kasım 2017’de prömiyerini yapan “Düğün”, 20 ve 27 Aralık 2017 tarihlerinde Karaköy – İkincikat sahnesinde!

‘Düğün’ ya da ‘Küçük Burjuva Düğünü’, Bertolt Brecht’in ilk dönem tek perdelik oyunlarından biridir. Oyun, orta sınıf bir çiftin düğün yemeği sırasında geçen olayları konu alır. Yemek boyunca küçük burjuva bir ailenin arasındaki ilişkileri izleriz. Bu sayede yazarın asıl işaret ettiği, ailenin içinde bulunduğu toplumun bir yansımasını görürüz. Her şey yüzeyde çok iyi ve normalmiş gibi görünürken gece ilerledikçe insanların iç yüzlerinin açığa çıktığını ve bunun ikili ilişkilere nasıl yansıdığına tanık oluruz.

Metin, toplumdaki gizli saklı kalmış çarpıklıkların adeta dokuz kişiye indirgenmiş halidir. Bu kısa akşam yemeği esnasında insanların birbirlerine olan yaklaşımlarının yavaş yavaş en “medeni”den en vahşiye doğru nasıl doğal bir şekilde gittiğine tanık oluruz. Toplumun içindeki bu vahşetin bu kadar kolay açığa çıkmasına kimse şaşırmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir