İKİNCİ YENİ ŞAİRİ CEMAL SÜREYA ÇAY ŞİİRİYLE YÜREKLERİ FETHETTİ

YENİ ÇIKANLAR – Ne demişti usta şair: ”İki çay söylemiştik orda biri açık /Keşke yalnız bunun için sevseydim seni…” İçinden ‘çay’ geçen en güzel şiir… Cemal Süreya’nın…

Birkaç yıl önce bu şiirin kıymetini bilen iki arkadaş ise içine şeker gibi yüreklerini kattıkları, kendi çayını yetiştirmeye başladı… Şimdi ülkenin dört bir yanına gönderiyorlar. Adı Lazika o çayın. İki kurucusu var. Biri yazar, senarist Önder Saraloğlu… Aslında kendisi aynı zamanda sıkı bir avukat, kurucu ortağı Hasan Aydınoğlu gibi…

Velhasıl, bu çayda şiir var, dedirten bir iş çıkardı arkadaşlar. Nasıl mı yaptılar? Sözü onlara bırakalım öyleyse…

Cemal Süreya bu dizeyi çay içmeden yazamazdı. Muhtemelen çayın iki buçuk yaprak toplandığı günlerde yazmıştı bunu. O zamanlar çay iyiydi. Şimdi her şey gibi değişti; yordular çayı.

Üç yıldır iyi çayın peşinde koştuk. Biz de yorulduk ama bir an olsun “ah” demedik. Çünkü iyi insanlar iyi çayı içtiklerinde yazıya dökemeseler bile, şöyle bir güzellik gelir içine; bir sevgi, bir mutluluk sarmalar içini. Bunu biliriz. Hissederiz.

O yüzden yorgunluğumuza aldırmayın. Size iyi geldi mi Lazika? Onu söyleyin bize. Yeter de artar bile…

Şuna inanmanızı çok isteriz: Hani bilirsiniz marka yaratmak için metin yazarları kendilerini yırtarlar, yeni ve etkileyici sloganlar bulurlar, süslü kelimelere taklalar attırırlar; işte bizde bunlar yok. Ne yazıyorsak inandığımız için. Buralıyız. Rizeli yani. Tarlalarımız var. Çayı toplarız, üretiriz. Bizi okutan, yoksulluktan kurtaran çaydır, biliriz. Ona saygı duyarız. Severiz. Kamyonlarda ezilmesi içimizi acıtır. Toplanırken hor görülmesi öfkelendirir. İyi çaydan kötü çaylar çıkarmak yorar bizi. İşte biz Lazika’yı bunun için kurduk. Memleketimin bu büyük değeri değer kazansın diye, saygı, sevgi görsün diye. Herkese çayın değer verilmeyi hakkettiğini gösterelim diye kurduk. Yol aldık, size kadar ulaştık. Dostlarla otururken muhabbetiniz bol olsun diye ürettik. Düşünün: Balkondasınız, deniz falan var karşınızda, ailenizle birliktesiniz, sevdiğiniz dostlar var, çayı yudumluyorsunuz, içtiğiniz çay bile değil. Hiç kimsenin zaten zor bulduğumuz bu güzel ortamı kötü çayıyla bozmaya, tadını kaçırmaya hakkı yok. İyi çay üreteceksin arkadaş. Elinden gelenin iyisini. Bir damla katkı sunacaksın insanlığın güzelliğine. Hepsi bu. Yapmaya çalıştığımız da hepi topu bu.

Bir de biraz öfkeli olmak lazım. Yani diyoruz ki, çayı üretiyorsa bir insan, biraz da hep aynı çayların üretiminden dolayı kızgın olmalı. Çin’de sayısız çeşitte çay varken bizim 60 yıldır tek çeşit çay üretmemiz çay üreticisinin sinirini bozmalı. Bizim çok fena bozuldu. Elle ürettik yeşil çayımızı. Hazırlanıyoruz Kırmızı, Sarı, Oolong, Matcha çayları üretmeye. Memleketten ne cevherler çıkacak, görün istiyoruz.

İşte böylece Lazika’dan size iyilik güzellik gönderiyoruz.”

Daha da bilgi isterseniz buyrun: lazika.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir