HUZURLARINIZDA HAKİKİ BİR SANAT FİLMİ

YENİ ÇIKANLAR – 90’lı yılların efsanesi haline gelen yapımlardan olan ve kendi ikon karakterleriyle repliklerini üretmiş Gerçek Kesit efsanesi bu kez Onur Ünlü yorumuyla beyazperdeye geliyor.

Emre Balcı  emre.blc35@gmail.com

Televizyon tarihimizin en aykırı yapımlardan birisiydi Gerçek Kesit. Sarı Bıyık, Beyaz Çorap, Cesi ve Dünyanın En Öfkeli Adamı gibi karakterleri, “Gözünü öldürürüm onun” ya da “Benim adım Kazım bana keyif lazım” gibi kült olmuş replikleri hayatımıza sokmuş programdı. Her ne kadar yapımın bitmesinin üzerinden yıllar geçmiş olsa da bu karakterler 90’lı yılları yaşamış jenerasyon için hala efsane durumunda. Öyle ki literatüre “Flash TV oyunculuğu” sözünü bile sokmuştu.

Yıllar sonra ise Gerçek Kesit televizyon ekranlarında çıkarak sinema salonlarına geliyor. Bu kez yönetmen koltuğunda Onur Ünlü ve senaryosu da Cahit Kaşıkçılar’ın kaleminde. Nam-ı diğer Sarı Bıyık. Konusu itibariyle hafif bir şekilde Alfred Hitchcock’ın Psycho filmine gönderme yaparak, Gerçek Kesit’e özgü öğelerle süslenmiş bir komedi filmi. Her ne kadar absürd bir şekilde izleyiciye sunuluyor olarak görünse de ara ara geçen repliklerle güldürürken düşündürebiliyor. Böylece de sadece geçmişi yâd eden bir komedi filmi olmaktan sıyırılıyor.

ROLLERİNİN HAKKINI VERİYORLAR

Parantez açılması gereken bir diğer konu ise hiç şüphesiz oyunculuklar ve çekim açıları. Orijinal Gerçek Kesit tek kamera ile gayet içten ve samimi bir şekilde çekilmişti. Bu sefer ise Onur Ünlü’ye has şekilde yakalanan farklı açılar yine o orijinal Gerçek Kesit havasını vererek seyirciyi güldürmeyi ve şaşırtmayı başarıyor. Oyunculuklar da ise ne kadar “Flash TV oyunculuğu” sözü akıllara geliyor olsa da gerçekten tüm oyuncular rollerini başarıyla yerine getirerek bir filmi film yapan tüm özellikleri karşılıyorlar.

Sonuç olarak sanat kaygısı taşımadan çekilmiş bir sanat filmi aslında Gerçek Kesit ve bu sayede son dönemde çıkmış birçok filmden daha başarılı. 72 Dakikalık süresi ile sıkmayan ve temposu hiç düşmeyen bir yapım. Gerçek Kesit hayranları içinse severek izledikleri o karakterleri sinema salonlarında görmek hiç şüphesiz ayrı zevk olacaktır.

Emre Balcı hakkında

1995 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında okumayı öğrendi ve o günden sonra kitaplarla bağı hiç kopmadı. İlköğretiminin sonrasında Mecidiyeköy Anadolu Lisesi'nde okudu. Sinemaya karşı duyduğu ilgi özellikle Alfred Hitchcock’ın Arka Pencere filmiyle tanışmasıyla daha da arttı. Caz ve klasik müziğe olan sevgisi sayesindeyse çello ile tanıştı. Emre Balcı, halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor.

Emre Balcı tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir