GOYA ÖDÜLLÜ SANATÇI İSTANBUL’DA

YENİ ÇIKANLAR – Arjantin, Şili, Uruguay, Portekiz, Fransa ve tüm İspanya’da performans sergileyen Silvia Perez Cruz repertuvarındaki klasik ve yeni şarkılarını seslendirdiği, düzenlemeleri Javier Galiana de la Rosa, Joan Antoni Pich, Carlos Monfort ile birlikte yaptığı son albümü “Vestida de nit” ile 20 Şubat’ta İş Sanat’ta hayranları ile buluşacak.

2012’de yayımladığı altın plak ödüllü “November 11” albümü ile Uluslararası Terenci Moix Ödülünü kazanan, “Granada” ve “Vestida de nit” albümleriyle başarısını perçinleyerek en iyi şarkı dalında Goya Ödülü’nün de sahibi olan Sílvia Pérez Cruz, 2001-2011 yılları arasında Las Migas, Immigrasons, Flame, Imagination, Coetus gibi flamenko, caz, pop, geleneksel Katalan müziği, İber halk müziği ve Güney Amerika folkloru tarzında on’dan fazla farklı stildeki grupta yer aldı.

Silvia Perez Cruz kimdir?

Silvia Perez Cruz, 4-18 yaşları arasında Palafrugell’deki Rita Ferrer Okulu’nda müzik teorisi, piyano, alto saksofon okudu ve ilham aldığı öğretmeni Manuel Mañogil’le tanıştı. 12-16 yaşları arasında sanat tarihçisi olan annesi Glòria Cruz tarafından kurulan “Alart” sanat okulunda eğitim gördü. Calella’daki “La Bella Lola” lokalinde, Galiçyalı habanera araştırmacısı ve gitarist babası Castor Perez eşliğinde şarkılar söyledi.

12 – 18 yaşları arasında funk, bossanova ve caz gruplarında saksafon çaldı ve İtalya, Macaristan, Fransa ve Norveç’te çeşitli mekanlarda şarkılar söyledi. 18 yaşında Barcelona’ya taşındı.

Taller de Silics’te kahon, armoni ve caz kombinasyonu, aynı zamanda özel saksafon dersleri aldı. Bir yıl sonra Katalan Müzik Okulu’nda (ESMUC) caz şarkıcılığına geçti ve 2008’de Mireia Lara ve Carme Canela eğitiminde okuldan mezun oldu. Okulda doğaçlama, kompozisyon, düzenleme, saksofon, şan vb. dersler de aldı.

2001 yılında Barselona’da ilk konserini piyanist Sergi Sirvent ve dansçı Damian Muñoz ile birlikte verdi. Aralarında Barselona’daki Espai Lliure of the Teatro Lliure’de sunulan “34 negro” şovu vardı.

2001-2011 yılları arasında flamenko, caz, pop, geleneksel Katalan müziği, İber halk müziği ve Güney Amerika folkloru gibi on’dan fazla farklı stildeki grupta yer aldı. Yer aldığı gruplardan bazıları, Las Migas, Immigrasons, Flame, Imagination, Coetus’tur.

2012 Nisan ayında Barselona’daki Gran Teatro del Liceo’da “November 11” isimli albümünün tanıtımını yaptı. Bu albümde şarkı söylemenin haricinde aynı zamanda aranjör, besteci ve şarkı yazarı kimliği ile de yer aldı. Fransa ve Portekiz’de üretilen bu çalışma, Uluslararası Ödül Terenci Moix 2012 ve 20.000’den fazla kopya satarak altın plak kazandı.

Diğer sanat disiplinleri ile de işbirliği yapan sanatçı Dans gösterisi ve tiyatro oyunları için besteler yaptı ve şarkılar söyledi. Pablo Berger tarafından yönetilen ve Goya ödülü alan “Snow White” filminde ‘I cannot find you’ şarkısına eşlik etti.

2014 yılının Nisan ayında Raül Fernandez Miró’yla birlikte “Granada” adlı bir albüm hazırladı. 2015’te ‘Cerca de tu casa’ filminde şarkıcı, aktris ve besteci olarak yer aldı. Şarkı Malaga Sinema Festivalinde en iyi soundtrack, Tallin’deki Black Night Festivalinde en iyi original soundtrack, The Gaudi en iyi soundtrack ve “ai,ai,ai” şarkısıyla en iyi şarkı dalında Goya ödülünü aldı.

Toti Soler, Javier Colina, Eliseo Parra, Lluís Llach, Gino Paoli, Joan Manuel Serrat ile işbirliği yaptı. Josep Pons’un yönettiği İspanya Ulusal Orkestrası ile de şarkı söyledi. Avrupa, Tunus, Cezayir, Brezilya, Arjantin, Meksika, Küba, Venezuela ve Amerika gibi birçok ülkede konserler verdi.

Sanatçı Arjantin, Şili, Uruguay, Portekiz ve Fransa turnelerine çıktığı ve 20’den fazla İspanyol şehrinde performans sergilediği, repertuvarındaki klasik ve yeni şarkıları seslendirdiği son albümü Vestida de nit’in dünya turnesi kapsamında 20 Şubat’ta İş Sanat’ta hayranları ile buluşacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir