GELECEĞİN YILDIZLARI MÜZİK FESTİVALİ’NDE

YENİ ÇIKANLAR – İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Müzik Festivali 23 Mayıs Çarşamba günü başlıyor. 12 Haziran’a kadar devam edecek festival sahnede müziği icra edenleri, koltuklarındaki dinleyicileri ve perde arkasındaki destekçileriyle 46. yılında “aile bağları” temasını merkezine alan bir programla müzikseverlerin karşısına çıkıyor….

46 yıldır farklı kuşakları müzikle buluşturan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl müzikseverleri aile ilişkileri arasındaki müziğin izini sürmeye, müziğe dair anılarını yeniden hatırlamaya ve keşfetmeye davet ediyor. 46. İstanbul Müzik Festivali 17 farklı mekânda 25 konser, 19 konser öncesi etkinlik ve atölye çalışmalarıyla 500’e yakın sanatçıyı ağırlayacak. 1988 yılından bu yana çeşitli kategorilerde festivale katkı sunan E.C.A Presdöküm Sanayii A.Ş., son 3 yıldır desteğini Festival Sponsoru olarak sürdürüyor, ayrıca bu yıl 3 Haziran Pazar günü Kapalıçarşı’da gerçekleştirilecek “İstanbul’un Ezgileri” konserinin gösteri sponsorluğunu ECA–SEREL olarak üstleniyor.

Festival Açılışını BİFO ve Genç Piyanist Yekwon Sunwoo Yapacak

46. İstanbul Müzik Festivali, açılış konserini 14 yıldır gelenek halini aldığı üzere yine Sascha Goetzelyönetimindeki Festivalin Yerleşik Orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasıeşliğinde ödüllü genç bir solistle gerçekleştirecek. BİFO’nun, İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl buluşacağı solist 2017 XV. Uluslararası Van Cliburn Piyano Yarışması’nın ilk Güney Koreli birincisi Yekwon Sunwooolacak. Türkiye’deki ilk konserini festivalde gerçekleştirecek olan 28 yaşındaki Yekwon Sunwoo piyano üzerindeki üstün hâkimiyeti ve kuvvetli yorumculuğuyla son yıllarda pek çok ödülün sahibi oldu. 46. İstanbul Müzik Festivali açılış töreni ve konseri 23 Mayıs Çarşambaakşamı saat 19.00’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

46. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü Prof. Yekta Kara’ya takdim edilecek. Türkiye’de sahneye koyduğu sayısız eserin yanı sıra yurtdışında konuk yönetmen olarak çalışan sahnelediği operalar Danimarka, İspanya, Portekiz, İtalya, Macaristan, Estonya, Rusya ve Çin’de sergilenen Yekta Kara, önemli uluslararası opera yarışmalarının da jüri üyesidir. Yekta Kara 1983’ten bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliğini sürdürüyor.

  1. İstanbul Müzik Festivali İlk Haftasında Dünyanın En İyi Orkestralarını, Solistlerini ve Geleceğin Yıldızlarını Ağırlıyor
  • İstanbul Müzik Festivali’nin düzenli konuklarından Tekfen Filarmoni Orkestrası, 23 ülkenin en değerli müzisyenlerini bir araya getirirken dünyaca ünlü konuk sanatçılar ile verdiği konserler ile de doğu-batı sentezinin büyüsünü gözler önüne seriyor. Tekfen Filarmoni Orkestrası,müzik direktörüAziz Shokhakimovyönetiminde, bu kez günümüzün en gözde keman virtüözlerinden Charlie Siemile 25 Mayıs Cumaakşamı Aya İrini Müzesi’nde, Tekfen Vakfı’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde müzikseverlerle buluşacak. Aziz Shokhakimovyönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası Rachmaninov’un son bestesi, 1940’ta tamamladığı Senfonik Danslar’ı seslendirecek, Charlie Siemise Brahms’ın bestelediği tek keman konçertosunu yorumlayacak.
  • İstanbul Müzik Festivali’nin en son 2009 yılında ağırladığı dünyanın en önde gelen orkestralarından La Scala Filarmoni Orkestrası, şef Daniel Harding yönetiminde ve Grammy ödüllü piyanist Daniil Trifonov eşliğinde müzikseverlerle buluşacak. 1982 yılında kurulan La Scala Filarmoni OrkestrasıRicardo Muti’nin 2005 yılına kadar yürüttüğü daimi şefliğinde dünyanın tüm prestijli salonlarında konserler verdi. 35 yıl içinde 600’ün üzerinde konser veren La Scala Filarmoni Orkestrasıher yıl 40.000 dinleyicinin katılımını sağlayan Concerto per Milano’ya ev sahipliği yapıyor. Paris Orkestrası’nın daimi şefliğine getirilen Daniel Harding’in şefliğinde, çağımızın en önemli genç piyanistlerinden, 2016’da Gramophone Yılın Sanatçısı, 2017’de ECHO Klasik Ödülüve 2018 yılı başında da Grammyalan Daniil Trifonov’un solist olacağı La Scalakonseri, 27 Mayıs Pazarakşamı Yapı Kredi’nin yüksek katkısıyla ve Bell Şirketler Topluluğu ve Organik Group’un gösteri eş sponsorluğundaLütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.  La Scala Filarmoni Orkestrası konserinden önceyazar Aydın Bükeüst fuayede Konsere Doğru Etkinliklerikapsamında Beethoven ve Erocia Senfonisi üzerine bir konuşma gerçekleştirecek.
  • Festival kapsamında İstanbulluların hafta sonuna keyifli bir başlangıç yapmalarını sağlayan ücretsiz Hafta Sonu Klasikleribu yıl Babylonbomontiadave Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. Hafta Sonu Klasikleri serisinin 26 Mayıs Cumartesigünü saat 11.00’da Babylon’da gerçekleşecek ilk konserinde Fazıl Say’ın prodüktörlüğünü yaptığı İlk Atlasalbümüyle mezzosoprano Senem Demircioğluve piyanist İklim Tamkanikilisi, türküleri ve 17. ve 18. yüzyılın önemli bestecilerinin eserlerini, özgün yorumlarıyla dinleyicilerle buluşturacak.
  • 46. İstanbul Müzik Festivalikapsamında, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası)işbirliğiyle hayata geçirilen “Yarının Kadın Yıldızları”destek fonundan faydalanmaya hak kazanan 14 genç kadın müzisyenbelirlendi. Klasik müziğin farklı alanlarından üstün yetenekli kadın müzisyenlere destek olmayı amaçlayan projenin tüm bilet gelirlerinin de aktarılacağı destek fonu dinleyicilerinin de katkılarıyla oluşturulacak.

Seçici Kurul tarafından desteğe değer bulunan adaylardan bazılarının yer alacağı konser, 28 Mayıs Pazartesiakşamı Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleştirilecek. Yarının Kadın Yıldızları projesinin ilk yılında kanaat önderi olarak, Türkiye’nin ilk “harika çocuğu” İdil Biret de onur konuğu olarak sahnede gençlerle olacak. Yazar Yekta Kopanmoderatörlüğünde düzenlenecekKonsere Doğru söyleşisi kapsamında ise, Trakya Tıp Fakültesi öğrencisi ve kök hücre araştırmacısı İnci Kadribegiç ileYale öğrencisi ve Nobel’e İlk Adım Fizik Ödülü sahibiZeynep Karacan kişisel başarı hikâyelerini anlatacak.

Festival Bu Yıl Çocukları Klasik Müziği Deneyimleyerek Öğrenmeye Davet Ediyor

46. İstanbul Müzik Festivalibu yıl ilk kez Pera Müzesieğitim bölümü işbirliğiyle çocuklara özel bir atölye programı gerçekleştirecek. Bütünsel bir sanat deneyimine vurgu yapan atölyelerde 4-6ve 7-12 olmak üzere iki yaş grubuna yönelik toplam 8 atölye çalışması düzenlenecek. Pera Müzesi’nde 26-27 Mayısve 2-3 Haziranhafta sonlarında gerçekleştirilecek atölyelerde, çocuklar Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan Osman Hamdi Bey’in İki Müzisyen Kızisimli eseri ile Franz Hermann, Hans Gemminger ve Valentin Mueller’in ortak yapıtı Türk Hareminden Bir Sahnetablosundan esinlenecek, müziği yaparak ve yaşayarak deneyimleyecekler. “Aile bağları” teması kapsamında, 7-12 yaş grubu atölyelerin ikisi çocukların büyükanne ve büyükbabalarının da katılımıyla düzenlenecek. 15 kişiyle sınırlı atölyeler ücretsiz olup rezervasyon gereklidir.

46. İstanbul Müzik Festivali Biletleri

Festival biletleri Biletix satış sistemi ve İKSV Ana Gişe’den (10.00-18.00 arası, Pazar günleri kapalı) temin edilebilir.

Üyelikleriyle İKSV’nin sene boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini sadece öncelikli olarak değil festival sırasında da indirimli fiyatlarlaalabiliyor. İKSV tarafından 2002 yılından bu yana sürdürülen Lale Kart üyelik programı, beş farklı kategoride bir araya getirdiği 4500’ü aşkın kültür sanat dostuna, vakfın düzenlediği etkinliklerde ayrıcalık ve öncelik sağlıyor. Lale Kart üyeleri İKSV’ye katkı sağlarken, festival etkinliklerindeki indirimlerin yanı sıra İstanbul’da birçok farklı kültür, sanat ve yaşam mekânında indirimlerden de faydalanabiliyor.

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri, bu yıl da festival konserlerini ücretsiz olarak takip edebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir